אגרנות כפייתית / אגרנים כפייתים

מהי אגרנות כפייתית? מי נחשב לאגרן כפייתי?

אגרנות כפייתית / אספנות כפייתית / מחלת אגרנות – בצורה שבה אנו נתקלים בה במהלך עבודתינו – זה תהליך של אגירת חפצים בצורה מבולגנת, לא היגיינית ואשר פוגעת באיכות החיים של האדם. זאת אומרת ההבדל בין "סתם" אספנות לאספנות כפייתית היא צורה האגירה של החפצים.

לדוגמא:

לא נחשב אגרנות כפייתית: אוסף של 50 נעליים, כאשר הנעליים מאורגנות ,למשל, בצורה מסודרת בתוך ארון נעליים, והנעליים נניח שמורות במצב טוב, אינו נחשב מצב של אגרנות כפייתית.

כן נחשב אגרנות כפייתית: אוסף של נעליים אשר זרוקות על הריצפה, בצורה מבולגנת, וגם אותן נעליים מתחילות לצבור אבק ולכלוך, כן נחשב אגרנות כפייתית.

* או לפחות התחלה אפשרית של אגרנות כפייתית – מהמקרים שראינו, הלכלוך ואגירת החפצים מגיעים לרמה גדולה מאוד (כפי שמפורט בהמשך ב "נזקי אגרנות".)

אגירת חפצים בצורה מסודרת אינה נחשבת אגרנות כפייתית.

אגירת חפצים בצורה מבולגנת, לא היגיינית ואשר פוגעת באיכות החיים כן נחשבת אגרנות כפייתית.

סוגי אגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון סוגים וכל אחד אוגר את הדברים שהוא אוהב– רק כמה דוגמאות:

  • אגרנות בגדים
  •  אגרנות ספרים, מגזינים ועיתונים
  • אגרנות תרופות
  • אגרנות מכשירי חשמל
  • אגרנות מכתבים
  • אגרנות כלי מטבח
  • אגרנות חפצים מהרחוב
  • אגרנות צעצועים
  • אגרנות כללית של כל מיני דברים

הסיבות לאגרנות כפייתית

מקור לתחילת אגרנות

הסיבה לאגרנות כפייתית מתחילה בדרך כלל במה שנקרא טראומה. נניח: איבוד עסק, איבוד קרוב משפחה יקר, ילדות דלה, גירושין וכדומה שחווים בצורה כואבת מהרגיל עד כדי דיכאון.

הסיבה לפיתוח האגרנות עצמה

אותו אדם אשר חווה טרואמה, מחפש נחמה על מנת להרגיש טוב יותר.
מכיוון שלהרגיש טוב יותר נניח באמצעות שיקום או עבודה מחשבתית זאת יחסית עבודה מאומצת, הרבה יותר קל לאדם להרגיש טוב באמצעות דברים חיצוניים, שאותם קל יחסית להשיג.

ההבדל בהתמודדות הרגשית בין אגרן לאדם ממוצע

עכשיו כולנו או לפחות רובנו משיגים טוב גם באמצעות דברים חיצוניים.

ההבדל הוא שבמקרה של מה שמוגדר אגרנות מתחילים להתעלם בצורה משמעותית מהחסרונות של דברים מסויימים ומסתכלים רק על הטוב הרגעי. מדחיקים את הפחות טוב. הסיבה שאותו אגרן לדוגמא מתעלם מהחסרנות היא הקושי. לאותו אגרן יש הרגשה רעה מאוד, הוא מחפש נחמה, אם אותו אגרן ייאלץ להתמודד עם החסרונות של אגירת חפצים, הוא יצטרך להתמודד עם רע נוסף ואין לו כוח להתמודד עם עוד משהו.

לדוגמא, אדם אשר אוגר בגדים, ניהנה ממה שהבגדים גורמים לו להרגיש (נניח הבגדים גורמים לו להרגיש יותר יפה / מגניב / חשוב וכו') ומתעלם מהחסרונות של הבגדים  – נניח עלות כספית, איסוף בגדים לא היגיינים מהזבל, חוסר סדר, עומס בגדים שמוביל לעומס מחשבתי וכו'.

ואדם אשר מדחיק את החסרנות ומסתכל רק על היתרונות, עם פוטנציאל להגדיל את עוצמת האגרנות.
אפשר אפילו להגיע למצב, למשל, שעושים צרכים על עיתון במקום בשירותים.
ואז נניח אגרן כזה ניהנה מזה שהוא מרגיש תחושת חופש יחסי שהוא עושה מה שהוא רוצה, לא צריך להתאמץ לנקות וכו', ומתעלם המחיר של ההיגינה, האווירה הלא נעימה בבית, אי היכולת להזמין אורחים הביתה וכדומה.

נזקי אגרנות כפייתית

:כפי שהוסבר, נזקי האגרנות באים לידי ביטוי ב 3 היבטים עיקריים

אגרנות כפייתית גורמת למשל לכך שכל החללים בדירה יהיו מלאים עד אפס מקום בעיתונים ישנים, שקיות ניילון, חפצים מאובקים שמעולם לא השתמשו בהם, מזון שפג תוקפו, בגדים מרופטים, רהיטים שקבורים מתחת לאינספור חפצים וממילא כבר אי אפשר להפיק מהם תועלת, ציוד שבור וגם קורי עכביש, חרקים, עובש ועוד אלמנטים שמייצרים נזקים חמורים – ולמעשה לא מאפשרים חיים עם איכות סבירה בדירה.

האגרנות הכפייתית מייצרת גם מפגעי ריח קשים, וקונפליקטים מול השכנים.

אגרנות קלה

אז אם אגרנות כפייתית גורמת, למשל, לכך שכל החללים בדירה יהיו מלאים עד אפס מקום בחפצים ולכלוך, אגרנות קלה תבואו לידי ביטוי, בדרך כלל, במאגר של שקיות חפצים בתוך שקיות, במקומות אשר יחסית נסתרים. למשל שקיות חפצים מתחת למיטה, בתוך הארון, באמבטיה. במקומות אשר לא יגרמו לחוסר נעימות מאורחים או בני הבית. 

לרוב באגרנות קלה יהיה מדובר באגירה של נושא אחד: נניח רק מסמכים (תלושי משכורות / חשבונות וכו'), כשבדרך כלל האגירה היא של פלסטיק. נניח קופסאות פלסטיק של אוכל, אשל, דליים, חד פעמי וכדומה.

וזה כאמור לעומת ארגנות כפייתית "רגילה", שבה החפצים כבר ממלאים את כל הבית והאגרנים כבר לא מנסים להסתיר את החפצים בשקיות מתחת למיטה, וגם כבר אוגרים המון סוגים של חפצים ולא רק סוג ספציפי אחד.

עוד על אגרנות כפייתית:

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו