טיפול מעשי באגרנות כפייתית / איך להתמודד עם אגרן כפייתי?

איך ניתן לטפל באגרנות כפייתית?

הטיפול באגרנות כפייתית מתחיל קודם כול בארגון והברקת הבית

כשרוצים לטפל באגרן כפייתי, חשוב להבין קודם כל באיזה מצב האגרן נמצא?

אגרן כפייתי הוא מצב הנחשב כמעט תמיד מצב כרוני, מצב ממנו קשה מאוד להתאושש בצורה עצמאית ואפילו עם תמיכה נפשית.
מכיוון שאגרנות כפייתית נחשבת מצב כרוני, העזרה צריכה להיות (לפחות העזרה הטובה יותר!) על ידי שינוי המצב בפועל עבור האגרן – זאת אומרת הברקת הבית וסידורו!

צריך להבין שהאגרן לא סתם הגיע למצב קשה כל כך בו הבית עמוס בחפצים חסרי חשיבות וזהומה…. האגרן חסר כוחות להתמודדות עם המצב והוא צריך עזרה בפועל. קודם על עזרה בהחזרת הבית למצב "נורמלי" – נקי ומסודר. לאחר שהבית יחזור למצב נקי ומוסדר.

לאחר שהחזרנו את הבית למצב נקי ומסודר, בזה התחלנו את הטיפול, אבל לא סיימנו את הטיפול. מכיוון שאגרנים נוטים לחזור לאגרנות – יש לעזור להם לשמור על בית נקי ומסודר. העזרה בשמירת בית נקי ומסודר היא על ידי הזמנת מנקה על בסיס קבוע.

חשוב! את העוזרת יש להזמין ישר לאחר שסיימנו לנקות ולסדר את דירת האגרן! אחרת, אם נחכה ששוב יצטברו חפצים ולכלוכך – גם המנקה כנראה לא תרצה לנקות + הסטנדרט ניקיון ירד. 

"ברור שהכי חשוב לנקות ולסדר את הדירה.. אבל קל לדבר - קשה לעשות!
האגרן לא מוכן לפנות אפילו שקית זבל מהדירה...."

אז כמובן… לא קל לגרום לאגרן כפייתי אשר כבר פיתח תלות רגשית בחפצים ובמצב בו הוא נמצא, וכל פינוי של חפץ קטן וכביכול חסר משמעות הוא רעידת אדמה עבור האגרן, אבל עדיין ניתן לשכנע באחוז גבוה את האגרנים לנקות ולסדר את הבית ולעזור להם לחזור לחיים תקינים.

איך לשכנע את האגרנים להסכים לעזרה בניקוי וסידור הבית?

אז לאדם ממוצע, יהיה קשה מאוד… אבל לנו יש סיכוי טוב. זאת בדיוק בדיוק המומחיות.

שי פינוי דירה מתמחה במיוחד בפינוי דירות אגרנות והברקתן. וכמובן שעיקר התהליך עם האגרן הוא תהליך פסיכולוגי.

אז איך אנו בשי פינוי דירה משכנעים באחוז גבוה את האגרן לקבל עזרה של פינוי וניקוי הבית?

קודם כל קובעים פגישה עם האגרן (ברוב המקרים קביעת הפגישה תהיה בעזרת משפחה / רווחה).
בתור הקדמה נגיד שקביעת הפגישה אינה מבטיחה את "הבשלות" של האגרן.
הפגישה מאפשרת קודם כל לדבר עם האגרן, לייצר קרבה ולבדוק את הבשלות.

במהלך הפגישה עושים סיור בדירה ומבצעים את הדברים הבאים:

מבררים על איזה חפצים האגרן מוכן לוותר ועל זה חפצים לא.

מדברים עם אותו אגרן ומסבירים לו שיכול להיות לו הרבה יותר טוב לאחר הפינוי. מסבירים לאותו אגרן שפינוי וניקוי הדירה יאפשרו לו לחזור לחיים בסביבה נעימה ונקיה אשר תשליך על ההתפתחות וההנאה משאר תחומי החיים.

בודקים רמת התנגדות. למשל מבקשים מהאגרן לזרוק סתם איזה ניילון או חתיכת קרטון זרוקה ורואים איך הוא מגיב.

במידה והאגרן מסכים ורמת ההתנגדות לא גבוהה, אפשר לקבוע תאריך פינוי – בדרך כלל ממש יום או יומיים מהפגישה.

רמת התנגדות בינונית, אפשר לבצע פינוי וניקוי דירה בשלבים. כל פעם פינוי וניקוי של חלק מהדירה.

רמת התנגדות גבוהה – במקרים מסוימים, למשל, נדחה את הפינוי רק לעוד למשל כמה חודשים בשביל שהאגרן "יבשיל".

בכל מקרה מצד אחד לא עושים שום דבר בכוח. הכול בהסכמתו ובאישורו של האגרן. מצד שני הניסיון האדיר שלנו מאפשר לנו יחסית להשפיע לטובה ולשכנע את אותו אגרן לפינוי וניקיון הדירה.

חשוב לדעת !

כלי יעיל מאוד להפחתת רמת ההתנגדות, היא אחסון חפצי האגרן. מאחסנים לאגרן את כל החפצים שפונו במחסן, בצורה מסודרת בארגזים, עם אפשרות לאגרן לגשת למחסן ולאסוף את החפצים במידה וירצה. כך אין לאגרן את החרדה של איבוד החפצים. מפחית בהרבה מקרים את ההתנגדות של האגרן ובפועל האגרן לא הולך לאסוף ולהחזיר את החפצים (שכאמור חסרי ערך ברובם).

הדרך בה מדברים ומתנהלים עם האגרן היא קריטית ביותר. האגרן בנקודה קריטית מבחינתו. ההיפרדות הרגשית קשה כל כך, שכל מילה הכי קטנה יכולה לגרום לאגרן לקחת צעד אחורה ולבטל את הפינוי.

הטיפול הפסיכולוגי שבפינוי וניקוי הדירה

במהלך פינוי הדירה, אנחנו מעבירים את האגרן גם טיפול פסיכולוגי. בשטח. מעשי. גורמים לו לחשוב שוב על הצרוך באותם חפצים. למשל, לדוגמא אגרן עם המון כוסות לשתיה – שואלים אותו, "האם אתה באמת צריך כל כך הרבה כוסות?" 
"כמה אורחים באים אלייך?"
כששאלות כאלה באות באווירה של פינוי הדירה, מאיש מקצוע שעולם האגרנות הוא חייו (ויודע בדיוק איך לגשת לאגרן עם אותן דקויות הכי קטנות) האגרן חושב על הדברים ומבין שיש לו המון חפצים חסרי ערך שמכבידים על חייו. הבנה זו מאפשרת לאגרן לשחרר רגשית את החפצים.

ההביט השני שבטיפול הפסיכולוגי שבפינוי, הוא שמביאים לאגרן את הביטחון. את הביטחון להזמין הבייתה חברים, אץ הביטחון לפתוח את הדלת ולהציג דירה נקיה, את הביטחון להזמין בעלי מקצוע הבייתה. בסופו של דבר העניין העיקרי בנזק של האגרנות הוא הבדידות שהאגרנות מביאה איתה. כשמאפשרים לאגרן דירה מכובדת להכניס אנשים הבייתה, מאפשרים לאגרן גם הזדמנת לחיי חברה.

רוצים לדעת הכל על תהליך הפינוי המלא של דירה אגרנית??

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו