אגרנות כפייתית אצל קשישים

הדחף לאסוף

רובנו רוכשים מידי פעם חפצים שלא ממש ישרתו אותנו, אולם אנשים הסובלים מאגרנות כפייתית אינם יכולים להיפרד מחפצים אלה, גם כשברור להם כי החפצים חסרי ערך עבורם והם אף מקולקלים או שבורים. לרוב הסובלים מאגירה כפייתית קיים  סדר מסוים בו הם מניחים את החפצים הנאגרים. הם אף מסגלים לעצמם מערך אמונות מאד ספציפי אשר מתאים רק להם כגון העובדה שלאף אחד אסור לגעת בחפציהם, או לשנות את הסדר בו הם מונחים.

הדחף האובססיבי לאגרנות וחוסר היכולת לזרוק חפצים חסרי ערך או לפחות לעשות בהם סדר דומה במידת מה לכל סוגי ההתמכרויות האחרות, על אף שאגרנות כפייתית נכללת בקשת הOCD כהפרעה התנהגותית ומצב נפשי יותר מאשר התמכרות פיזית.

אגרנות כפייתית אצל קשישים

אגירה כפייתית עשויה להופיע אצל כל אדם, אך מאפיינת מאד את קהילת הקשישים בעיקר לאלה הגרים בגפם. ההתנהגות וההרגלים של קשישים האוגרים חפצים יכולים לגרום להם להימנע מפעילויות יומיומית בעוד חייהם הופכים להיות מחוסרי שליטה, והם עשויים להיות מבודדים בבתיהם.

אגרנים כפייתיים אינם מסוגלים לארח אנשים או אפילו לאפשר לאיש מקצוע להיכנס לביתם, מפאת הבושה הרבה והמבוכה אשר יחושו אם מישהו יראה את הבלגן או לחליפין מתוך חשש שהנכנס ירצה לערוך סדר בחפציו ולשנות את הרגליו  האקסצנטריים.

קושי בקבלת סיוע

מצב אדם הסובל מאגרנות כפייתית עלול להחמיר עם הזקנה אשר עשויה להביא עמה משברים שונים ללא קשר לאישיותו. לעתים "חוק הסיעוד" יאפשר לקשיש לקבל סיוע צמוד בביתו אך זה הסובל מאגרנות לא יאפשר למטפל לנקות ולערוך סדר בביתו כלל וכלל, באם בכלל יימצא מטפל אשר יסכים לעבוד לצד ישיש אגרן, מאחר וניקוי בית שכזה הוא בלתי אפשרי ואף טומן בחובי סכנות רבות לנמצא בו.

גם אנשי מקצוע אחרים כגון: עובדים סוציאליים, רופאים או אחיות אשר יגיעו להגיע לביקורי-בית אצל הישיש עשויים להתקשות להיכנס לדירה של אספן כפייתי ובכך הוא לא יקבל את הטיפול המגיע לו. לעיתים התופעה עלולה להוביל לסכנה בריאותית שלא משתמעת לשתי פנים, כמו דוגמת עיתונים ישנים הנאגרים בדירה ועליהם מצטברת קרדית הבית אשר עלולה לגרום למחלות נשימתיות ותסמיני אלרגיה
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו