אספנות ספרים מהרחוב ושמירה בבית

אוספים ספרים מהרחוב?

אנשים מוציאים ספרים, במקום לתרום אותם לספריות או לנזקקים, במצבים שונים. שיפוץ דירה הוא סיבה מספיק טובה להוציא מהבית ספרים ישנים, אנציקלופדיות ואפילו ספרי תנ"ך. מעבר מדירה לדירה זוהי הזדמנות למיין את הספרים ולהניח את המיותרים על גבי מדרכת הרחוב. הם לוקחים בחשבון שמי שעוסק באספנות ספרים מהרחוב ושמירה בבית יאסוף את הספרים. סיבה נוספת להוצאת ספרים למדרכה היא פינוי דירה של קשישים שהלכו לעולמם. חלק מהספרים אינם מתאימים לתקופה הנוכחית. אינם כתובים בעברית והם הובאו, על ידי בעלי הדירה, מארץ מוצאם בעת שעלו לארץ לפני שנים רבות.

אבל במקום לתרום לספרייה – יש אנשים שלוקחים הביתה, ולא זורקים לעולם

חלק מאספני הספרים התחילו את עיסוקם עוד בהיותם ילדים צעירים. אנחנו עם הספר ורובנו אוהבים לקרוא ולהקריא ספרים. ילדים אוהבים לשמור ספרים שקיבלו בילדותם ולעיין בהם מדי פעם גם שהספר כבר לא מתאים לגילם. עם השנים נערמים ספרים רבים בבית וכל מי שאוהב לקרוא, יש לו יחס של כבוד לספרים וכשהוא מוצא ספרים ברחוב הוא אוסף אותם ושומר עליהם בביתו.

בין אותם אספני ספרים יש כאלה שהחלו באספנות ספרים מהרחוב ושמירה בבית בגיל מבוגר. ספרים בעלי ערך שנזרקים לרחוב נאספים על ידם ומובאים לביתם ואם השנים הם הופכים לאגרנים כפייתיים. כל קיר ופיסת רצפה פנויים מתמלאים בספרים שנמצאו ברחוב. אספנות ספרים מהרחוב ושמירה בבית כוללת גם ספרי קודש. לא כולם מודעים לכך שאת ספרי הקודש שהתבלו או נשחקו צריך לקבור ולשם כך יש מכלים ייעודיים, בדרך כלל על יד בתי כנסת בעיר. האגרנים הכפייתיים אינם בוחלים גם בספרי קודם ושומרים אותם בביתם. התנאים אינם מתאימים לשמירת ספרים. הם נערמים בערימות לשנים רבות.

האזינו להמלצה של עוד לקוחה מרוצה של שי פינוי דירה

סכנות באיסוף ספרים לא בריא

לאורך השנים הספרים שנשמרים בבית שבדרך כלל סגור ואין בו אוורור מתפוררים בגלל הלחות שמצטברת עם הזמן ויחד עם האבק יוצרים טחב וסירחון שקשה לעמוד בו. פינוי דירת אגרן ספרים צריכה להיעשות על ידי בעלי מקצוע בעיקר כדי למנוע מאנשים שאינם מקצועיים לערער את הערימה וכל הספרים עלולים ליפול ולגרום לנזקים.

מה עושים כדי לפתור את המצב

כמו בכל מקרה של אגרנות גם באגירת ספרים צריך לנסות לשכנע את האגרן לפנות את הדירה ובוודאי עם שכנים מתלוננים על מטרד שמגיע מהדירה. אנשי המקצוע שמפנים דירת אגרן כפייתי דואגים להעביר את כל הספרים הטובים לגריסה ושחזור ואת המפוררים והקרועים לקבורה במזבלת הרשות. יש להם את הכלים לעשות זאת, את הידע כיצד להעביר את הערימה מבלי שתתפרק ותעשה נזקים בדירה ולבעלי המקצוע. לאחר פינוי כל הספרים הדירה צריכה לעבור ניקיון יסודי, שיפוץ צביעה וסיוד. בסיום העבודה חיטוי למניעת חרקים חשוב ביותר גם עבור שמירה על הדירה המפונה וגם על דירות השכנים הסמוכות לדירת האגרן. כשהכול נפתח יש למקקים אפשרות להתפזר וחיטוי ימנע זאת וימנע הפצת מחלות.

בעקבות אספנות הספרים: ההשפעות על הסביבה

אספנות ספרים היא לא רק פעולה אישית, אלא גם אחת שיש לה השפעה על הסביבה הקרובה. כשאנשים משאירים את הספרים ברחוב, הם לא רק מספקים לאחרים אפשרות לחווית קריאה חדשה, אלא גם משפיעים על הנוף העירוני ועל איכות הסביבה. ספרים שנשארים לא מטופלים ברחוב יכולים לפגוע באסתטיקה ולהוביל לזיהום סביבתי.

המצב הזה מוביל גם לכך שספרים מתחמקים ממחזור ונפסלים לשימוש, דבר שהוא בזבוז משאבים. כמו כן, יש בזה השפעה על הפונה הפיזי, כאשר ספרים מתפזרים ברחבי הרחוב ויוצרים מכשולים או מקום לחרקים להתרבות.

מה מומלץ לעשות? עדיף לפנות למוסדות מקצועיים שמתמחים באיסוף ספרים, כמו ספריות או מרכזי המחזור. אם אין בידיכם את האפשרות לתרום את הספרים, כדאי לחשוב על פתרונות יצירתיים אחרים, כמו להקים ספרייה קהילתית או להקים אירועים שבהם יתאפשר החלפה של ספרים בין אנשים.

בסופו של דבר, הקריאה היא פעולה המעשירה את הרוח, וכדאי לנו להביא לכך שהספרים שבידינו ימשיכו לשרת ולהעשיר את אחרים.

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו