EMDR בטיפול באגרנות כפייתית

EMDR בטיפול באגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית היא הפרעה מאתגרת המצריכה לרוב שילוב של גישות טיפוליות שונות. בשנים האחרונות, שיטת EMDR (עיבוד מחדש של מידע באמצעות תנועות עיניים) צוברת פופולריות כאפיק טיפולי נוסף לאנשים הסובלים מאגרנות. במאמר זה נכיר מקרוב את הטיפול ב-EMDR ונבחן כיצד הוא יכול לתרום להתמודדות עם אגרנות כפייתית.

מהו טיפול EMDR?

טיפול EMDR הוא שיטה פסיכותרפויטית שפותחה במקור לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). השיטה מתבססת על הנחת היסוד שזיכרונות טראומתיים או מעוררי מצוקה, שלא עובדו כראוי, עשויים להוות בסיס להפרעות נפשיות שונות. במהלך הטיפול, המטופל מתבקש להיזכר באירועים מעוררי מצוקה תוך כדי מעקב אחר אצבע המטפל הנעה מצד לצד. תנועות העיניים, בשילוב עם גירויים חושיים אחרים, מסייעות במיתון העוצמה הרגשית של הזיכרונות ובעיבודם מחדש באופן מסתגל יותר. בהדרגה, הזיכרונות מאבדים מכוחם להציף את המטופל ולהשפיע על ההווה.

כיצד EMDR יכול לסייע לאנשים עם אגרנות כפייתית?

מחקרים מצביעים על כך שלחוויות טראומתיות או מצוקה רגשית עמוקה יש לא פעם תפקיד ביצירת דפוסי אגרנות כפייתית. ה"אוגר" עשוי לצבור חפצים כאמצעי להתמודדות עם תחושות של אובדן, בדידות או חרדה, או כמנגנון הימנעות מהתמודדות עם זיכרונות כואבים. טיפול EMDR מכוון לשורשים הרגשיים העמוקים של ההתנהגות האוגרת, ומאפשר עיבוד בטוח של החוויות שבבסיסה. בעזרת עבודה על זיכרונות מכוננים והרגלים מנטליים, הטיפול יכול לסייע בהפחתת הדחף לאגור ולפנות מקום לדרכי התמודדות בריאות יותר.

מה כולל הטיפול ב-EMDR לאגרנות כפייתית?

הטיפול ב-EMDR לאגרנות כפייתית מתחיל לרוב בהערכה מקיפה של ההיסטוריה האישית והמשפחתית, ובמיפוי של הזיכרונות וחוויות החיים הרלוונטיים. בהמשך, המטפל עובד עם המטופל על עיבוד הזיכרונות הללו באמצעות פרוטוקול ה-EMDR הסטנדרטי, תוך התאמה לצרכים הספציפיים של כל מטופל. במקביל לעבודה על הזיכרונות, הטיפול עשוי לכלול גם למידת מיומנויות חדשות, כמו טכניקות לוויסות רגשי וחשיפה הדרגתית לגירויים מעוררי חרדה (כמו זריקת חפצים). במקרים רבים, מטפלי EMDR ימליצו גם על שילוב הטיפול עם עבודה מעשית על פינוי הבית מגרוטאות, בעזרת גורמים מקצועיים כמו חברת "שי פינוי דירה".

סיכום

טיפול EMDR מהווה תוספת מבטיחה לארגז הכלים הטיפולי באגרנות כפייתית. בדגש על עיבוד זיכרונות מעוררי מצוקה ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים, הטיפול מציע מענה ממוקד וחווייתי לאתגרים העומדים בליבת ההפרעה. בשילוב עם גישות טיפוליות אחרות, כמו CBT, ועם עבודה מעשית על פינוי הבית בסיוע חברות כדוגמת "שי פינוי דירה", EMDR יכול לפתוח צוהר לשינוי אמיתי ובר-קיימא עבור המתמודדים עם אגרנות כפייתית. עם הכלים הנכונים והתמיכה המתאימה, השחרור מכבלי ההפרעה אפשרי.

קחו את צעד הראשון לקראת החופש מאגרנות

אם אתם שוקלים טיפול EMDR לאגרנות כפייתית, אל תחכו עוד. צרו קשר עם מטפלים מוסמכים ב-EMDR כדי לקבל מידע נוסף ולקבוע פגישת הערכה ראשונית. במקביל, התחילו לחשוב על דרכים מעשיות לפנות את הבית מהחפצים שהצטברו לאורך השנים. שירותים מקצועיים לפינוי אגרנות, כמו אלו של חברת "שי פינוי דירה", יכולים להיות בני ברית יקרים מפז בתהליך זה. בין אם תבחרו בעזרה מקצועית או בגיוס התמיכה של בני משפחה וחברים – העיקר הוא לצאת לדרך. זכרו, השינוי אפשרי והדרך להחלמה מתחילה כאן ועכשיו.

* המידע המוצג באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, לייעוץ רפואי יש לפנות לרופא מוסמך

מהסטיגמה למודעות: תפקיד התקשורת בהעלאת המודעות הציבורית ובמיגור דעות קדומות כלפי אגירה כפייתית

פינוי דירה בבאר שבע

פינוי דירה יכול להיות תהליך מורכב ומתיש, במיוחד כשמדובר בדירה ישנה או מוזנחת הדורשת טיפול מקיף. לעתים, הצטברות של שנים רבות של חפצים, ריהוט ישן ופסולת יכולה להפוך את המשימה למאתגרת במיוחד.

קראו עוד »

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו