תסכול משפחתי מקרוב משפחה אגרן כפייתי – איך פותרים את זה?

על התסכול של המשפחות עקב האגרנות

ובכן, תסכול הוא חלק בלתי נפרד מחייהן של משפחות רבות שקרוב משפחתן הוא אגרן כפייתי. יחד עם זאת, התסכול הזה לא חייב להיות קיים, ובהחלט אפשר לפתור אותו פשוט באמצעות הבנה ורכישת ידע סביב הנושא של אגרנות כפייתית. התסכול נובע בדרך כלל מחוסר היכולת של בני המשפחה להוביל את האגרן הכפייתי על פי ההיגיון הנורמלי. בני המשפחה מבקשים ודורשים סך הכל דברים הגיוניים כמו יותר ניקיון, יותר סדר, פחות חפצים בלויים ורקובים, אלא שאלו הם דברים הגיוניים לאדם הנורמלי, לא לאגרן הכפייתי.

ראיית עולם שונה, היגיון שונה, זה כל הסיפור

במצב זה, נוצרת התחושה שהאגרן הכפייתי פשוט עושה דווקא, או לא רוצה להבין ולהקשיב, אבל זה ממש לא העניין. העניין הוא שהאגרן הכפייתי רואה את העולם בצורה שונה. עבורו, החפצים שהוא אוסף הם כמו בעלי חיים שאוסף אדם נורמלי מהרחוב. הוא מפתח כלפיהם רגשות חזקים, והוא רוצה לשמור אותם בדיוק כפי שהם, בלי לנקות אותם ובלי להסיר מהם כלום, כי ככה זה צריך להיות. זאת למעשה מהות ההפרעה הנפשית והיא נובעת מ"תקלה" נוירולוגית במוחו של האגרן הכפייתי.

נטרול התסכול על ידי יצירת הבנה

שום דבר אינו נעשה בכוונה, שום דבר אינו נעשה מתוך זלזול ברגשות המשפחה, אלא פשוט מכיוון שכך רואה האגרן הכפייתי את העולם. הבנה זו, וההפנמה שלה, יכולה לחסוך לכם הרבה מאוד תסכול, ולאפשר לכם להתקדם לשלב הבא של הובלת האגרן הכפייתי אל תהליך טיפול ושיקום שיכול להפחית מאוד את תסמיני ההפרעה.

צרו קשר למידע נוסף

מרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים ומשפחותיהם מציע לכם מידע וידע רב סביב הנושא של אגרנות כפייתית, מידע שנאסף משלל מקורות מקצועיים ומעדויות של משפחות של אגרנים כפייתיים. אתם מוזמנים ליצור קשר עד היום עם מרכז הסיוע לאגרנים ולבחון כיצד תוכלו להיעזר בשירותי הסיוע, הליווי, ההדרכה והייעוץ שמעניק לכם המרכז.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו