אגרנית כפייתית מספרת על ההשלכות החמורות על כל בני המשפחה

אגרנית כפייתית מספרת על ההשלכות

אגרנית כפייתית – רוחמה היא אישה אומללה. ויש לה כל כך הרבה סיבות בשביל שגם אתם תתמלאו עליה ברחמים. אין לה כלום בחיים שלה חוץ מצרות. אנחנו פגשנו את רוחמה ושוחחנו עימה. ניסינו יחד איתה למצוא דרך להקל מעליה ולהכניס מעט אור לחיים האפלים שלה.

אנחנו: מה שלומך רוחמה? איך את מרגישה היום?

רוחמה: איך אני מרגישה היום? כמו כל יום. אני מרגישה עצובה ובודדה. יושבת כך בבית ומקווה שמישהו יבוא לבקר אותי. שלא יהיה לי משעמם ועצוב כל כך כמו בכל יום.

אנחנו: מי יכול לבוא לבקר אותך?

רוחמה: הנה אתם באתם, ואני כבר שמחה אפילו שאני לא יודעת מי אתם בכלל. ושאולי אני לא צריכה לדבר איתכם כמו ידידה. ואולי אתם מגיעים עם כוונות לא טובות. נו, אני מקווה שאין לכם כוונות זדון. אתם נראים אנשים טובים.

אנחנו: את צודקת אנחנו אנשים טובים שבאים להועיל ולהפנות לקבלת עזרה. ואנחנו נשמח לעזור גם לך…

רוחמה: אינני יודעת בדיוק מי אתם ואיך אתם תוכלו לכוון אותי ולהושיט לי עזרה. אבל אספר לכם עלי ועל הקשיים שלי. הלוואי שתוכלו לעזור לי. יש לי כל כך הרבה קשיים שאני אפילו לא יודעת איך להתחיל…

אנחנו: קשה לך, רוחמה, וזה מובן. חשוב לנו שתדעי שיש לנו סבלנות ורצון לשמוע את כל מה שיש לך לספר. ומעל לכל, בוערת בנו השאיפה להגיש לך את הסיוע הנדרש כדי להל מעליך את קשיי החיים ולעשות אותך לשמחה.

רוחמה: לעשות אותי למאושרת..? הלוואי. אתם מציתים בי תקווה שכבר כמעט ונעלמה. כבר תקופה ארוכה שאני חיה כאן בדירה בבדידות ובעצבות. האם יש לי סיכוי לחיות חיי משפחה? האם יש מישהו שיכול לגרום לילדים שלי ליצור איתי קשר מחדש…?

אנחנו: זו המטרה שלנו. ולשם כך הגענו הנה. ואנחנו ננסה לחשוב יחד איתך ולבחון את מצב היום יום שלך כדי להחליט מה יש לעשות. במה עליך להשקיע כדי לחדש את קשרי המשפחה שלך. נראה שזה מה שמעיק עלייך במיוחד. הלא כן?

רוחמה: אכן כך. אם הילדים שלי יחדשו איתי את הקשר. אולי אפילו בעלי ישוב לחיות איתי כאן כמו בשנים היפות והטובות שלנו. כי אז החיים אכן יהפכו להיות טובים ומאושרים. אבל זה נראה כמו משהו רחוק שאין לו סיכוי להתממש.

אנחנו: למה זה נראה לך רחוק כל כך?

רוחמה: זה נראה לי רחוק בגלל שהסיבה שבגינה הם מתרחקים ממני עודנה קיימת. לא רק קיימת אלא אף מחריפה מאוד! הם טוענים שזה סיוט לגור איתי באותו בית. ושהם מתביישים להיות קשורים אלי. הם אומרים שהבית נראה יותר כמו מזבלה והם לא מוכנים להתאים את עצמם לנוף הזה.

אנחנו מביטים סביב. בוחנים את המצב של הבית ודווקא מסכימים עם הקביעה של בני המשפחה. הבית אכן חנוק, ואת זה הרגשנו מייד כשנכנסנו לכאן. ועכשיו כשאנו מתבוננים סביבנו אנחנו מגלים שהמהומה כאן איומה ונוראה.

מצב לא פשוט בכלל

הבית כולו נראה כמו מחסן גרוטאות ישן נושן שיד אדם לא ארגנה או סידרה חפץ אחד ממקומו. ערימות של פריטים מונחים בכל מקום. על המיטות ועל הכיסאות. הספה ועל מדפים ואפילו על ארגזים שמונחים בפינות הבית.

רוחמה: בעלי אמר שאם אני ממשיכה בדרך הזאת אז פשוט הוא לא מוצא לעצמו מקום בבית. ושאני מוזמנת להחליט מה חשוב לי יותר הוא או המהומה שבבית. ואני? ממש לא החלטתי שהחפצים שלי והאוצרות הרבים שלי חשובים לי יותר ממנו. רק פשוט לא ידעתי מה לעשות!

אנחנו: והילדים?

רוחמה: הילדים שלי אולי מרחמים עלי ואפילו מצטערים שהם מתרחקים ממני אבל הם פשוט התייאשו. הם ניסו לשכנע אותי לזרוק דברים. הסבירו לי שאם אשנה את מראה פני הבית הם ישמחו להיות בקשר ולבוא להתארח אבל אני לא יודעת איך עושים את זה!

אנחנו: אם כך, רוחמה, המצב שלך לא כל כך קשה כמו את מתארת לנו. יש לך קושי מרכזי אחד שאם תפתרי אותו יפתרו לך שאר הבעיות שהסתבכו לך וסיבכו לך את החיים.

רוחמה לא מאמינה למשמע אוזניה. היא מביטה בנו בעיניים מופתעות ומחכה לשמוע הלאה את הבשורה שבפינו. מה יש לנו להציע לה? כיצד פיתרון של בעיה אחת עשוי לפתור את כל הצרות שלה?

אנחנו: רוחמה, תקשיבי טוב. את בעצמך מספרת שבני המשפחה הקרובים שלך התרחקו ממך וניתקו קשרים בגלל המצב של הבית. אז יוצא אם כן שאם הבית שלך ישנה פנים הם ישמחו לחזור אליך.

רוחמה נאנחת עמוקות. היא קיוותה לבשורה טובה מזו. כי היא כבר שנים חושבת על כך ששורש הבעיה שלה זה הבית העמוס. אבל היא לא רואה כל פיתרון באופק. איך אפשר לשנות את מראה הבית?

רוחמה: אבל אני לא מסוגלת לארגן את הבית. דבר ראשון כי אני לא יודעת איך משתלטים על כל הבלגן הזה. זה נראה לי משהו לא מעשי. וחוץ מזה אתם צריכים להבין שזה בנשמה שלי. אני כל יום מביאה עוד חפצים חשובים שאני מוצאת. אני לא יכולה לוותר על זה!

אנחנו מבינים בשלב הזה שרוחמה היא אספנית כפייתית היא פשוט סובלת מכפייתיות – . OCD זה מה שעוצר אותה וזה מה שמסבך אותה. וזה כל כך חבל.

אנחנו: רוחמה, את כנראה לא יודעת שיש איך לטפל בקשיים שלך. אנחנו נכוון אותך ונביא אותך למי שיכול לטפל בך ובקושי הנפשי שמניע אותך לאגור ולאסוף חפצים בלי סוף. עוד תצאי מזה בקרוב. אנחנו מבטיחים לך!

רוחמה: ומה יהיה עם הבית?

אנחנו: גם לזה יש פיתרון! אנחנו נכוון אותך גם למי שיכול להציע לך שירות של פנוי דירה. את לא יודעת, ואולי לא שמעת אבל יש חברה מיוחדת – "שי פינוי דירה" קוראים להם. והם יביאו לבית שלך את בשורת הסדר והניקיון.

רוחמה: אני מתביישת שהם ייכנסו לבית שלי!

אנחנו: אין לך מה להתבייש. כי זה תחום העבודה שלהם. הם ארגנו ופינו כל כך הרבה דירות. כל כך הרבה מכולות הם כבר מילאו באשפה ופינו מבתים. תרגישי בנוח….

רוחמה: אתם ממש ממלאים אותי בעידוד. אני מרגישה שיש לי תקווה חדשה. חלום כמו עומד להתגשם. כי אם הבית שלי יהיה כמו בית אמיתי ולא כמו… כמו שהוא נראה עכשיו. יש לי חיים מחדש! יש לי בעל! יש לי ילדים! יש לי הכול. ואני מאושרת.

אנחנו: עכשיו את רק צריכה להתחיל לפעול. אבל דעי לך שחצי הדרך מאחוריך. מהרגע שהכרת בבעיה שלך. שהבנת והפנמת שאת צריכה לפנות לאנשי מקצוע ולקבל מהם כלים בשביל לפתור את הקושי שלך. היעד שלך קרוב מתמיד!

רוחמה: מצחיק שרק עכשיו אני נזכרת לשאול, מי שלח אתכם אלי? אולי אתם מלאכים טובים. למה באתם לעזור לי?

אנחנו: זה לא משנה מי. הבנו שאת צריכה עזרה ואנחנו שמחים שהצלחנו להגיש לך אותה.

נשמח לשמוע ממך שאכן הצלחת להגשים את החלום וליצור קשר עם בני המשפחה שלך!

 

עוד על פינוי דירות מקצועי של אגרנים כפיתיים

כפי שניתן להבין מהריאיון, אגרנות כפייתית הינה הפרעה נפשית לא פשוטה להתמודדות, שיש לה השפעה שלילית משמעותית על איכות חייו של האגרן. מדובר בבעיה הרבה יותר נפוצה מכפי שניתן היה להניח. חשוב לדעת כי לבעיה זו קיימים שלל פתרונות יעילים. אחד הצעדים הראשונים שיש לעשות במקרה של אגרנות כפייתית הינו לפנות אל חברת פינוי מקצועית אשר תוכל לפנות את הדירה.

מובן שלא כל חברת פינוי תתאים למשימה. חשוב להקפיד על פנייה לשירותיה של חברת פינוי מקצועית אשר יש לה ניסיון ספציפי בתחום של פינוי האגרנות – בכך, ניתן לדעת כי לעובדי החברה יש מספיק מיומנות וכלי עבודה מקצועיים שיוכלו לשמש לה על מנת לפנות את החפצים הרבים המצויים בדירה, וכן לבצע ניקיון וחיטוי יסודי לאחר הפינוי.

תהליך הפינוי

כל פינוי, גם של הדירה העמוסה ביותר, אינו יכול להתחיל בלי למיין את כל החפצים המצויים בדירה. מיון החפצים עשוי לסייע לגלות אילו חפצים כדאי להשליך ואילו כדאי דווקא להשאיר בדירה. ייתכן שבדירה יהיו הרבה חפצים במצב טוב, אך לא נמצא להם מקום בדירה. במקרים כאלה, ניתן לשקול אופציות של מכירת החפצים או תרומה שלהם, כך ששום חפץ לא יושלך לשווא. הדבר עדיף מבחינת איכות הסביבה, והוא אף עשוי להקל מבחינה נפשית על האגרן הכפייתי להיפרד מן החפצים אליהם הוא קשור.

בהמשך, החפצים המיותרים יפונו והנותרים יישארו בדירה. בנוסף, לרוב תידרש פעולה של ניקוי הדירה בכלים מקצועיים, ואפילו הדברה של מזיקים במידה ויש בכך צורך. שירות נלווה חיוני נוסף הוא שיפוץ קל של הדירה, כך שניתן יהיה להפוך אותה לנקייה, נעימה ושימושית מיד לאחר הפינוי.אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו