פינו דירות אגרנים כפייתיים- עבודה ועזרה בו זמנית

אגרנים כפייתיים הינם אנשים הסובלים מתת הפרעה נפשית ממשפחת "הפרעות טורדניות כפייתיות" (o.c.d).

אותם אנשים נורמטיבים, ברוב הארי של המקרים, סובלים מאובססיביות לגבי איסוף חפצים שונים, גם אם אין בהם שום שימוש רצוי. הצד השני של האגרנות בא לידי ביטוי בקושי רדיקלי להיפרד ולזרוק חפצים ישנים, גם אם אין בהם כל צורך.  החפצים הנאספים ע"י האגרנים רבים ומגוונים וכוללים עיתונים ישנים, רהיטים, דברי דואר, ביגוד, כלי עבודה ועוד. במקרים קיצוניים, האגרנים אוספים חפצים שונים מהרחוב ואף שומרים מוצרי מזון רקובים, בקבוקים וקופסאות נעליים.  ברבים מן מהמקרים, תופעות האגרנות קשורה בטראומה מן העבר, אשר הודחקה ולא טופלה כראוי.

השפעת האגירה על חיי האגרנים

בעוד האגרנים הם, כאמור, אנשים נורמטיבים ברובם, אשר מחזיקים בעבודות מסודרות, אין ספק כי הפרעת האגרנות היא בעלת השפעה ישירה על חייהם.

עקב האגרנות הקיצונית, ביתם של האגרנים דחוס ועמוס בשלל חפצים אשר משפיעים על הדירה לרעה בצורה קיצונית. הדירה מסריחה וצחינה, מלאה במזיקים וחרקים שונים, הקירות מלאי טחב ועובש ואף מתפוררים לעיתים קרובות.

עקב העובדה כי האגרנים מודעים לבעיה ומנסים להסתיר אותה, דירותיהם חשוכות ואטומות, סגורות לחלוטין. הבעיה אף פוגעת באגרנים בהיבט החברתי: האגרנים מטבעם נוטים להתבודד ומנהיגים ריחוק חברתי מהסובבים (עקב הבושה במצבם), הם קנאים לפרטיות שלהם בצורה קיצונית ונמנעים מכל מגע עם האחר.

אופן הטיפול באגרנים

רבים מן האגרנים הם מבוגרים ערירים ובודדים. קיימות קבוצות טיפול מסודרות לאגרנים, אשר נפגשות אחת לשבוע. קשרים חברתיים הם קריטים לאגרנים, לא משנה אם הקשרים הם עם בני משפחה, חברים, או קולגות לעבודה. הדבר נובע מהעובדה כי הריחוק החברתי קשור למודעות לבעיה ולכן, קשרים חברתיים ואי התבודדות הם צעדים ראשונים לפיתרון הבעיה.

מובן כי בשלבים מתקדמים יותר, בעזרת טיפול מקצועי כמובן, התמודדות עם הצורך בזריקת והשלכת חפצים ישנים היא התקדמות משמעותית. ראוי לציין כי האגרנים מודעים לבעיה אשר הם סובלים ממנה ולכן, בעידוד הסובבים אותם, ישאפו וישמחו לטפל בה.

פינוי דירות האגרנים

פינוי דירה מתבצע באישור האגרנים עצמם כמובן. במהלך פינוי הדירה, הצוות המפנה ינקה את הדירה, יארגן אותה וישדרג אותה בצורה משמעותית. הפינוי יכלול פינוי מהיר של פסולת, חידוש קירות מתקלפים וכאלה שסובלים מעובש, פינוי פסולת על כל צורותיה, הדברה, ניקיון וצביעה.

כיום יש חברות פינוי ירושה אשר מתמחות ובעלות ניסיון רב בנושא. שיקום הדירה מתבצע, ע"י החברות, בזריזות, יעילות ובטיחות מירבית. אף הדירות המוזנחות והישנות ביותר, לאחר הפינוי, יקבלו צורה חדשה, נקייה ומצוחצחת למשעי.

ראוי לציין כי פינוי דירות האגרנים הכפייתיים הוא שלב מרכזי בשיקום אותם אנשים. העבודה הקשה, שתורמת לאגרנים כה רבות, מלווה בתחושת סיפוק עצומה ועילאית.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן