מה הן התופעות של אגרנות כפייתית?

אילו תופעות יש לאגרן כפייתי?

בתוך ההפרעה הקרויה אגרנות כפייתית ישנם רמות שונות המפריעות לתפקוד הרגיל של האדם. ניתן להבחין במספר של תופעות החוזרות על עצמן אצל אנשים הסובלים מאגרנות כפייתית ובאמצעותם ניתן לשים לב אם אדם שאנחנו מכירים סובל מהתופעה.

  • קושי מתמשך לוותר על חפצים בעלי ערך או חפצים שאיבדו את ערכם.
  • הצורך "להציל" ולשמור על חפצים כדי להיפטר מרגשות שליליים הנובעים מוויתור על החפצים.
  • אגירת יתר של חפצים וערימתם בתוך הבית עד למצב של מחסור במקום ואי יכולת לנוע במרחב.
  • מצוקה קשה ולקויים בתפקוד.

 

אגירת חפצים היא הסממן החיצוני לבעיה

הקושי בקבלת החלטות יחד עם היקשרות רגשית מוגזמת הם הגורמים העיקריים לאגירת החפצים בביתם של האגרנים. העמסה של חפצים יכולה להיות מתישה עבור הסביבה אך היא גם מקשה על האגרנים עצמם ויוצרת חרדה ודיכאון עבור הסובלים ממנה. אגרנות כפייתית היא הפרעה ייחודית הנקשרת ב –  OCD הנקראת הפרעה אובססיבית – כפייתית. לאגרנים כפייתיים בעיות ייחודיות להם. הם סובלים מבעיה נירולוגית – מוחית הגורמת לאגירת חפצים אובססיבית ולבלגן שבדרך כלל מתלווה לכך, לסובלים מהבעיה ייתכן ולא יהיו סממנים נוספים שיעידו על כך שיש להם בעיה.

 

בעיה בשיקול דעת אצל אגרנים

אגרנים כפייתיים נוטים להתעלם מכך שישנה בעיה כלשהיא בחייהם, גם כאשר ביתם הפך ללא שמיש ולא נגיש בגלל ערמות החפצים אשר נערמו בתוכו, הם יתקשו להבין את גודל הבעיה. בעיה בשיקול הדעת אצל אגרנים גורמת להערכת יתר של החפצים ולכן הם לא יעזבו את החפצים השייכים להם וכל ניסיון לפינוי וסידור החפצים בביתם יכולים לגרום לחרדה גדולה ולא כדאי להתעמת עם האגרנים ללא עזרה מקצועית.

מידע נוסף וטיפול באגרנות כפייתית

כדאי להיעזר בבעלי ניסיון ואנשי מקצוע מאומנים כדי להתעמת עם אגרנים כפייתיים או להיעזר בחברה המפנה דירות של אגרנים ולא לנסות להתמודד עם הבעיה לבד, מאחר והאגרנים עצמם יכולים להקשות מאוד ולהיכנס לפחדים וחרדות. מרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים ומשפחותיהם יכול לתת עצות ומידע להתמודדות עם הבעיה. חשוב לדעת שאתם לא לבד.אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו