מהי אגרנות כפייתית?

מהי תופעת האגרנות?

אגרנות כפייתית הינה הפרעה באישיותו ובהתנהגותו של אדם אשר גורמת לו לאסוף חפצים מסוגים שונים ללא די וללא פרופורציות ולאחסן אותם בביתו.

בשלבים הראשונים של הופעת המצב, אדם הסובל מאגרנות יצדד בהתנהגותו ויחפש הצדקות שונות לה. נוכל לשמוע ממנו משפטים כמו: "אני זקוק לחפץ הזה", או" אזדקק לו בעתיד" או נשמע הבטחה כי בהמשך הוא יסדר את החפצים הנאגרים. אולם במשך הזמן אדם הלוקה באגרנות כפייתית יפסיק להצטדק ויחוש כי התנהגותו בלתי סבירה אך לא יוכל לחדול מלהתנהג כך בעצמו.

המצב זה מאפיין לרוב אנשים מבוגרים יותר, ובעיקר אנשים החיים בגפם. באם אחד מהוריך סובל ממצב זה עליך לסייע לו ככל שיתאפשר לך בכדי לעזור לו לצאת מהלולאה ההתנהגותית אשר נקלע אליה.

כיצד מתמודדים עם הורים אגרניים?

חשוב לאבחן את הבעיה אצל איש מקצוע (פסיכיאטר, פסיכוגריאטר) ולהבין מתי וכיצד התחילה ההפרעה, והאם היא תופעה חדשה או תופעה ישנה.

לאחר האבחנה כי אכן להורה שלכם ישנה בעיה של אספנות כפייתית, עליכם להבין כי הוא סובל מקושי רציני אשר אינו יכול להתמודד עמו לבד, שהרי מדובר בתופעה של הפרעה אישיותית אשר איננה בשליטתו של הנתון בה.

אל תסתירו את הבעיה אלא דברו עליה עם ההורה, כך שהוא לא ירגיש רגשי אשמה על כך שאינו שולט בדחף לאגרנות כפייתית. תוכלו לנהל שיחה בנושא הסכנות שטמונות באספנות. אחת הסכנות הגדולות באגרנות היא התפרצות של שריפה בדירה, צפיפות בדירה וחפצים המקשים על הניידות בדירה יכולים להוות גם סכנה לנפילות, דברו עם ההורים ונסו לראות כיצד למנוע סכנות אלו.

עודדו את ההורה ללכת לפגישה אצל פסיכוגריאטר על מנת לבדוק אפשרויות לטיפול וכן גשו בעצמכם לשיחה עם איש מקצוע בכדי לקבל הסבר על המחלה והנחיות כיצד לנהוג בדרך הטובה ביותר עם ההורה.

לתשומת לבך, קיים הבדל בין איסוף חפצים כתחביב לבין אגרנות כפייתית אשר היא תופעה מוקצנת מאד ומהווה סיכון לבריאות הלוקה בה. כל עוד אינה קיימת סכנה ממשית, אובייקטיבית לבריאותם של הוריכם, אנו יכולים רק לדבר איתם ולנסות לעזור בסידור הבית. אך במידה ואתם חוששים לבריאותו הפיזית או הנפשית של אחד מהוריכם, עליכם לעשות כל מאמץ לסייע לו שכן הוא לא יוכל לעשות זאת בגפו.

 

 

 

 

 
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו