מהי אגרנות כפייתית וכיצד תוכלו לעזור בניקוי דירה לאגרן?

אגרנות כפייתית

אגרנות היא סוג של הפרעת חרדה.ייתכן שתופתעו לגלות שההפרעה הטורדנית-כפייתית מופיעה ב-12 איש מתוך כל 1,000 (1.2% מכלל האוכלוסייה), החל מילדים רכים ועד לאנשים מבוגרים, ללא הבדלי מין או רקע חברתי ותרבותי. ההערכות העדכניות המבוססות על האוכלוסייה בבריטניה גורסות שברגע זה ישנם כ- 741,504 אנשים הסובלים מאו סי די באנגליה לבדה.

נפש האדם על פי פרויד מחולקת לשלושה חלקים עיקריים איד, אגו וסופר אגו. האגו הוא החלק האובססיבי של הנפש, הוא מייצג את הרהורים, המחשבות או המראות שפולשים בדרך לא רצונית לתודעה בצורה חוזרת ונשנית. זה מפריע אבל זה שם.

אותן מחשבות ותחושות מלוות בחרדה עצומה שמשהו נורא יקרה ושאותו אגרן הוא האחראי לו, תחושת אשמה תמידית מלווה אותם. מחשובת אלו פוגעות בצורה משמעותית בתפקוד, ובניהול השיגרה, האדם מנסה באופן טבעי להוציא זאת מהראש, להדחיק, להתעלם וכאן נכנסת לתמונה הקומפולסיביות, כלומר התנהגויות החוזות והנשנות כמו: אחסון, אסיפה של חפצים מהרחוב וכדומה.

מטרתה העיקרית של הקומפולסיביות הינה למנוע ולנטרל את אותן מחשבות וערעורים, ובנוסף, להפחית את רמת החרדה. בנוסף, הפרעת האגרנות הכפייתית יכולה להופיע בקומורבידיות עם עוד סוגי חרדות, ולעיתים אף דיכאון.

איך נוצרת ההפרעה?

על פי הגישה הפסיכואנליטית, ההפרעה מתחילה בקיבעון בשלב האנאלי, שמייצג את שלב השליטה, הפעוט מתבקש לשלוט בסוגרים, להתחשב בחברה במותר ובאסור, אם השלב לא נפטר בצורה המקובלת הפעוט יוכל לפתח תחושה של אשמה ובושה בדחפיו ואז ישתמש במערכת של מנגנוני הגנה להתמודד עם תחושה זו. בדרך כלל, תחושות של אשמה עם תוקפנות וסופר אגו נוקשה מאוד, יפתחו את האובססיה הכפייתית שהיא למעשה השליטה בחרדה.

גישה נוספת טוענת לכך שההפרעה נוצרת מהתניה שמחזקת את הכפיתיות , הניסיון להתעלם מהמחשבה גורם לכך שהיא נמצאת שם כל הזמן.

הפן ההתנהגותי בטיפול מסוג זה יהיה למנוע מהאדם לבצע את הטקס, ולאט לאט לעשות דה- סנטיטיזציה ושחרור.

בנוסף קיימת סיבה ביולוגית, ישנם עדויות לכך שיש מרכיב גנטי בהפרעה, במקרים רבים נמצאו הרבה פעמים הפרעות כפייתיות בתוך משפחה.

כעת, לאחר שהבנתם מהיכן מגיעה האגרנות, הגיעה הזמן לפשול שרוולים ולהירתם למשימה.

 כיצד מנקים ומסדרים בית של אגרן?

 חשוב לזכור לפני שמתחילים, להיות סובלניים ולהדיע ממקום של המון הקשבה, הכלה, והבנה. הרי הניקיון הוא כלל אינו פשוט עבור האגרן שמבחינתו זהו אוצרו.

לפני שניגשים למאלכה, יש שלוש דרכים עיקריות לגבי מה נעשה עם הפריטים: האחת היא לשמור את הפריט, השניה היא לתרום או למכור והשלישית היא לזרוק.

לאורך כל התהליך יש להיות סבלניים ולעודד את האגרן, להיות רגישים ומבינים כלפיו, אם ברגע מסויים נדמה לכם כי העניין מתחיל להכביד עליו, יש להרפות טיפה ולהיות תמיד עם היד על הדופק.

  1. פנו פריטים קלים
    התחילו על ידי התמקדות בדברים שאתה יכול להחליט מיד מה לעשות איתם מבלי לחשוב פעמיים, שאלו את האגרן ושתפו אותו בתהליך, הסתכלו איתו יחד והחליטו מאיזה דברים תוכלו להיפטר קודם פריטים כגון: פסולת, אוכל מקולקל, קרטונים, עיתונים ישנים, ניירות, פריטים שניתן לתרום ועוד.

לפריטים שלא תמצאו שייכות הניחו אותם בערימה נפרדת. המטרה היא בסופו של דבר ליצור עבור האגרן ערמות ולא פריטים בודדים, ובכך להסתכל ולקבל החלטות לגבי ערמות שלמות.

  1. ניקיון המטבח.

לאחר שפיניתם את האשפה, הגיע העת להתמודד עם כיור המטבח של האגרן. צלחות, סירים וכוסות שכבר יושבים במשך תקופה ארוכה של זמן, יש סיכוי שיגדלו חיידקים, בקרטריות, מזיקים וריחות רעים.

לאחר הכיור, עברו לסידור וניקוי הארונות, המגירות והמדפים.

בנוסף, נקו את פנים המקרר של האגרן, הכיור שלהם, שולחן האוכל, תנור, מדיח, כיריים, טטאו ונגבו את הרצפה (כל המשטחים). ברגע שתעשו את כל זה, לא תוכלו להכיר את המטבח.

אל תשכחו בכל זמן לזרוק אשפה ומוצרים שהתקלקלו ועבר זמנם.

  1. דפוסים וקטגוריות.
    אחרי שיצרתם יחד ערימות, נסו למצוא ולחפש את קטגוריות ודפוסים משותפים שיש לערימות וגם לפריטים, כך תוכלו להבין את מניעי האגרן, ובעזרת הבנת המניעים תוכלו לעזור לו בהמשך בהקלה ובטיפול באגרנות הכפייתית ולעזור לעצמכם במכירה ובתרומה שתבוא לאחר הסידור.

יתר על כן, הסדר והארגון לקטגוריות יעזרו לכם בארגון הכללי של הבית, כפי שבית נורמטיבי מתנהל, קופסאות יש להחזיר למקומם, רהיטים להניח במקום שהם שייכים אליו, אביזרי בישול למטבח וכו׳.

  1. קבעו מספרים.

כאשר תעזרו לאגרן בניקיון הדירה, החליטו על מספר פריטים שישמרו מכל סוג, המספר יוחלט מראש.

ישנם אגרנים שיש להם המון פריטים מסוג אחד ובגלל החיבור והערך הסנטימנטאלי שיש להם לפריטים יהיה קשה להם לבחור ולכן חשוב לבחור מספר מראש, למשל, אגרן שאסף עשרים מנורות שכולן עובדות ואת כולן הוא אוהב ורוצה להשאיר, חשוב להסביר בנינוחות ולהקציב מספר מנורות ולהחליט ביחד שאת השאר מוכרים או תורמים.

  1. התמקדו באדם שמולכם.

לא תמיד נצליח להבין באמת את האדם האגרן שמולנו ואת החשיבות האמיתית שיש לו עבור אותם פריטים שבעיניו הן האוצר של חייו, ולחלקם הגדול אפילו יש חשיבות בעלת ערך מוסף ורגשי עבור האגרן. כל אותם הסיבות לא יראו לנו הגיוניות כלל, אבל יש רק כל כך הרבה דברים שתוכלו לעשות על מנת להקל על התהליך ולהפוך אותו לחוויה מלמדת ולנקודת מפנה בחייו של האגרן.

עזרו לאגרן להתמודד עם הרגשות, התחושות והמחשבות. כשאנשים עושים דבר קיצוני, כמו אגירה, יש לעתים קרובות המון רגשות שמעורבים בכך, האגרנות מגיעה מבעיה שאינה פתורה. אגרנים רבים ינסו להשתמש בדברים ובפריטים כדי לגרום לעצמם להרגיש טוב יותר, בטוחים יותר ואהובים יותר. לפעמים ישנה טראומה רגשית חמורה המעורבת בעניין.

אל תמהרו עם התהליך, תנו לו חיבוק גדול, תומרו לו שהוא אהוב ושאתם מצפים יחד איתו לתקן את הבעיה שלו. זכרו, אתם צריכים לפתור בעיות רגשיות עם פתרונות רגשיים, וכן לזהות מה היא הבעיה האמיתית בחיים של האגרן.

לפעמים ישנם אגרנים אשר כועסים או מתמודדים עם כך שהוריהם היו נוקשים איתם יתר על המידה לגבי ניקיון הבית. דעו ולמדו על הבעיה האמיתי של האגרן שמולכם, הקשיבו לו בכל רגע, תפנימו ותכילו, הדבר אינו פשוט כלל עבורם.

זאת ועוד, השתדלו לא להתווכח על כל דבר קטן. התמקדו בדברים העיקריים והחשובים באמת. חשוב שתצאו לתהליך ותהיו מודעים איפה האדם נמצא נפשית ורגשית, כמה עזרה הוא באמת רוצה, ומה תפקידם בסיפור.

למרות כל העצות והטיפים שלנו, דעו, שפינוי וניקוי דירה של אגרן כפייתי הוא תהליך כלל לא פשוט, ארוך, מייגע ולעיתים אף מסוכן מאוד.

שמי שי, ואני מנקה ומפנה דירות עם ניסיון שמעל לעשרים שנה, יש לי ניסיון רב בניקוי ופינוי דירות של אגרנים כפייתיים, ניסיון בניקוי דירות של אגרנים במצבים קשים, אם אתם רוצים להתייעץ עם המומחים קבעו פגישה איתי עוד היום.

לפעמים הדרך הטובה ביותר היא לתת לאנשי המקצוע והמומחים לטפל ולעשות את העבודה הקשה עבורכם.

 

  ')} 

 

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
Call Now Buttonהתקשרו עכשיו