מדוע האגרן נקשר לחפצים?

מה הסיבה שהאגרן נקשר לחפצים? 

היקשרות אל חפצים אצל אגרנים שונה מאוד מאנשים אחרים. הערך שאדם רגיל נותן לחפצים יכול להיות כספי או נוסטלגי אבל אגרנים כפייתיים מעריכים יתר על המידה את החפצים שלהם ונותנים להם משמעויות רגשיות על גבול הבינאישיות. לעתים הערך של החפצים גדול כל כך עד שהאגרנים רואים בחפצים חלק מאישיותם או כמהווים קשר בינם ובין העולם החיצון מביתם.

אגרנים אינם אספנים אובססיביים

בניגוד למה שניתן לחשוב אגרנים לא מחליטים לאסוף חפצים בצורה אובססיבית אלא נוטים יותר להימנע מלזרוק חפצים. אגירת החפצים מורידה את רמת החרדה אצל האגרנים אך באותה המידה עלולה גם ליצור עוד חרדה, מאחר וכל ניסיון לסדר או לארגן את החפצים יוצרים תחושה של פאניקה וחוסר נוחות אצל אגרנים. מציאת חפצים ברחוב והבאתם הביתה או קנייה מוגזמת של מוצרי מזון וכל תופעה אגרנית אחרת נובעת ממספר תופעות פסיכולוגיות שחוקרים מנסים להתחקות אחריהם והם אינם מבטאים החלטה מודעת לאספנות.

פעילות מוחית ייחודית לאגרנים

ישנם סוגים שונים של אגרנים הנמצאים על הספקטרום של ההפרעות האובססיביות OCD אבל לכל הסובלים מאגרנות כפייתית כלשהי יש בעיה בקבלת החלטות ובפיתוח רגשות מוגזמים. מחקרים קליניים אחרונים העוסקים בהיקשרות לחפצים דוממים מוכיחים זאת על ידי כך שהם מראים שאצל אגרנים כפייתיים יש פעילות מוחית איטית יותר מלא אגרנים, בעיקר בקליפה הקדמית של הראש, החלק האחראי על קבלת החלטות ובאזור נוסף האחראי על מצבים רגשיים ופסיכולוגיים חזקים.

צרו קשר לקבלת מידע וסיוע

אגרנים לא מתקשים לבחור אלא ממש מפחדים מהצורך לבחור מה לזרוק ומה להשאיר בבית, לכן האגרנים משאירים את כל החפצים בחזקתם ובמקרים מסוימים יוצאים לאגור חפצים מחשש שיש משהו בעל ערך ואינם יכולים לקבל את ההחלטה להפסיק ולכן הם זקוקים לסיוע חיצוני ולטיפול סבלני. אם אתם סובלים מאגרנות או שאתם בני משפחה מודאגים צרו קשר לתמיכה, מידע וסיוע.

 אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן