לאילו מטרות נועד טיפול באגרנים כפייתיים?

המטרות בטיפול באגרנים 

טיפול באגרנים כפייתיים הוא מושג כללי שיכול לכלול בתוכו אין ספור סוגים של טיפולים בהיקפים שונים ולמטרות שונות. תהליך הטיפול יכול להשתנות ממקרה למקרה בהתאם למאפייני ההפרעה של האגרן הכפייתי ובהתאם למטרות שאמור להשיג הטיפול. כך למשל, ייתכן שישנה בעיה נקודתית בהתנהגות האגרן הכפייתי סביב החפצים אותם הוא אוסף, והמטרה המוגדרת היא לתקן את הבעיה הקטנה הזאת. בעיה כזאת יכולה להיות למשל איסוף של חפצים עם שיירי מזון הגורמים למפגע תברואתי בדירתו, מצב שהמשפחה רוצה מאוד לתקן.

טיפול מקיף ויסודי לעומת טיפול נקודתי

טיפול באגרן כפייתי יכול להיות גם טיפול יסודי ומקיף הנועד לשנות לחלוטין את אורח חייו, ולנתק אותו עד כמה שניתן מהאובססיה שלו. בסופו של דבר מדובר על הפרעת אובססיה המשתייכת למשפחת הפרעות האובססיביות כפייתיות OCD, וקיימים כיום שלל טיפולים להפרעות אלה, טיפולים שאינם מיועדים לרפא לחלוטין את הסובל מהן, אך בהחלט יכולים להוביל לשיפור משמעותי. זו היא אולי המטרה האולטימטיבית בתהליך טיפולי באגרן כפייתי, ותהליך זה כולל גם תקופת שיקום ארוכה.

תהליך טיפולי לצורך פינוי הדירה מהחפצים שנאגרו

מטרות נוספות יכולות להיות פינוי הדירה מהחפצים שנאגרו בה לאורך השנים, בין שבאופן קבוע וסופי ובין שבאופן זמני לצורך ניקיון וחיטוי הדירה. גם במקרה זה, ואולי במיוחד במקרה זה, דרוש טיפול מקצועי בליווי פסיכיאטר, שכן חוויית פינוי הדירה היא חוויה מאוד קשה וטראומטית עבור האגרן הכפייתי שרואה כיצד כל החפצים אליהם פיתח רגשות אמיתיים ועמוקים, מפונים מביתו לבלי שוב. מרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים ומשפחותיהם מציע לכם את כל המידע וכל התשובות לשאלותיכם בנושא האגרנות הכפייתית.

התקשרו לקבלת מידע נוסף

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עוד היום עם מרכז הסיוע לאגרנים, להציג את השאלות המטרידות אתכם בנושא, לקבל מידע בנושא הטיפול באגרנים כפייתיים ובנושאים אחרים בתחום זה, ולבחון כיצד תוכלו להיעזר בשירותי הסיוע, הליווי, התמיכה וההכוונה של המרכז.אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן