הצורך לאגור

מאיפה מגיע הצורך לאגור?

מבין שלל ההפרעות האישיותיות והנפשיות קיימת תופעה של אגירת חפצים הנמצאת על ספקטרום הOCD. אנשים הסובלים ממנה נוטים לאסוף אל ביתם חפצים בלתי שימושיים בתואנות שונות ומשונות כי הם זקוקים להם, כי יקיריהם זקוקים להם או יזדקקו בעתיד ולכן חשוב שייקחו אותם עמם לביתם. ביתו של אדם הסובל מאגרנות כפייתית עשוי להוות סכנה בריאותית, תברואתית וסביבתית שכן החפצים נערמים ברחבי הבית, חוסמים את המעברים בין החדרים, ומגיעים לעתים עד לתקרה וחוסמים את אור היום.

הצורך לאגור נובע מכמה סיבות:

הצורך לאגור הוא צורך אינסטינקטיבי הקיים בבעלי חיים רבים, לא רק אצל בני אדם ויש לו פונקציה חשובה להישרדות המין. אולם, כשצורך זה מתבטא ב-OCD, ככל הנראה התוכנית האינסטינקטיבית הקיימת במוח הופעלה יתר על המידה.

 

אחת הסיבות שאגרנים כפייתיים נותנים לאגירה היא פחד שאם יזרקו חפץ, הם יצטרכו אותו בעתיד והיעדרו יוביל לקושי רציני או למחסור. באופן אירוני, הפחד שיזדקקו לחפץ והוא לא יהיה זמין להם, מוביל לכך שאינם יכולים למצוא את החפצים שהם רוצים, ולמען האמת, אפילו לא לפלס דרך בינם.

חלק אוגרים מסיבות שנראות סנטימנטליות: הם שומרים את כל או רוב החפצים הישנים שלהם. יכולות להיות מספר סיבות להתנהלות זו. אחת מהן היא אמונה טפלה במזל רע שיתקוף אם יזרקו חפצים אלו.

 סוג אחר של אגרנות קשור לאחריות יתר, צורת חשיבה הנפוצה ב-OCD. כאן, האגרן שומר חפצים שיביאו תועלת לאנשים אחרים ולא לו. אגרנים כפייתיים מסוג זה ירגישו אשמים וידאגו שהם מזניחים את חובתם אם לא יהיו ברשותם חפצים שאחרים אולי יזדקקו להם בעתיד.

הם מרגישים אשמה גם אם אינם שומרים חפץ שניתן למחזר או לתקן במקום לזרוק. בפועל, איש לא צריך את רוב החפצים שהם שומרים, ואינם מגיעים לתקן את רוב החפצים ששמרו, או שהם במצב שאינו באמת מאפשר תיקון.

שלא תטעו

לעתים קיימים מקרים בהם תיתקלו בסממנים של אגרנות באנשים מסוימים אך למעשה יהיה זה ביטוי של OCD בדיקות, בהם אנשים מופעלים מאובססיות כלפי חשיבות חפצים או תכנים. במקרים אלו תהיה חרדה מפני השלכת משהו חשוב בטעות לפח, שלא התכוונו לזרוק. אנשים אלו עוברים בכפייתיות על עיתונים למשל, וקוראים כל דף כדי לראות שאין בו דבר חשוב, בודקים שוב ושוב שקיות שהם זורקים מחשש שיש בשקית משהו חשוב וכולי.  זריקת חפצים יכולה לקחת שעות מסיבה זו והדבר יכול להיות כל כך קשה עד שבסופו של דבר הם יפסיקו לזרוק חפצים ובכך ייראו וייחשבו לאגרנים על אף שזה לא מדויק.

 

 

 

 

 
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן