האם ישנם אגרנים כפייתיים שאיכפת להם ממצב התברואה בדירתם?

שי פינוי דירה מטפחל בדירות עם מפגע תברואתי

התשובה היא שמצב כזה בהחלט יכול להיות. אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית ממשפחת ההפרעות האובססיביות כפייתיות OCD, משפחה גדולה של אין ספור סוגי הפרעות הגורמות לסובל מהן לבצע פעולה מסויימת באופן אובססיבי. הנטייה של אדם לאגור חפצים בצורה אובססיבית יכולה בהחלט להתקיים עם אובססיות נוספות כפי שבדרך כלל קורה, ואחת מהן בהחלט יכולה להיות אובססיה לניקיון. במקרה כזה, יקפיד האגרן הכפייתי לנקות כל חפץ שהוא מכניס לביתו, ולדאוג לאחסן אותו בצורה מסודרת מאוד.

אובססיה לניקיון לצד אובססיית האגרנות

למעשה, במקרה כזה שבו קיימת גם אובססיה לניקיון, אפשר להיות בטוחים שעל אף העומס והצפיפות, הכל יהיה מאוד מאוד מסודר ונקי. מצב כזה יכול להתקיים גם במקרה בו האגרן הכפייתי מודע לצורך בניקיון, ופועל על מנת לשמר אותו, שכן אגרנות כפייתית יכולה להופיע במגוון רחב של עוצמות, ומרבית האגרנים הכפייתיים פועלים באופן נורמלי בחלקים אחרים של החיים, ובהם גם בתחום הניקיון. אחרי שאמרנו את זה, ישנם גם לא מעט אגרנים כפייתיים שמצב התברואה אינו מעניין אותם, ולעיתים אף נוגד את האובססיה שלהם.

לשמור את החפצים כפי שהם

כך למשל, ייתכן שהאגרן הכפייתי חש צורך עז לשמור את החפצים שהוא אוסף מהרחוב, בדיוק כפי שהוא אסף אותם. לא לנקות אותם, לא להסיר מהם אבק, לא לסלק מהם שיירי מזון ולא לבצע כל שינוי בחפץ, שכן יש לשמור אותו בדיוק כפי שהוא. במקרה כזה, המצב התברואתי הוא כלל אינו פקטור באובססיה, והאגרן הכפייתי עלול לייצר סביב מפגע כזה בתוך זמן קצר מאוד.

פנו לקבלת סיוע

אם אתם רוצים ללמוד עוד אודות הקשר שבין אגרנים כפייתיים ובין המצב התברואתי בדירותיהם, מרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים ומשפחותיהם מציע לכם תמיכה, עזרה, סיוע וליווי בהתמודדות עם שלל סיטואציות ואתגרים בתחום. פנו עוד היום אל מרכז הסיוע לאגרנים ואנו נעשה ככל יכולתנו להגיש לכם את הסיוע הנדרש.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן