האם אתם סובלים מאגרנות כפייתית?

מה בין אספנות לאגרנות

כמעט כל אחד מאיתנו אוגר דברים. כמעט כל אחד מאיתנו שומר את השקיות מחנויות הבגדים או מהסופר למקרה ויהיה בהם צורך, כמעט כל אחד מאיתנו אוגר ניירות, עטים, ואולי אפילו מגזינים. אך מה ההבדל בין לאסוף לבין לאגור? ומה ההבדל בין לאגור לבין לאגור בצורה כפייתית? בשביל שנוכל לשים את האצבע ולזהות בצורה ברורה, יהיה עלינו להיכנס אל תוך הבית. אם הצלחתם לעבור בדלת, ואתם רואים את הריצפה והתיקרה, כנראה שלא מדובר בבית של אגרן כפייתי. אך אם הסלון מלא בעיתונים, חפצים, שקיות, מגזינים, קופסאות מזון, פתקים, בגדים ואפילו שאריות של אוכל – לא, זה לא בית של אדם מפוזר, זה בית של אגרן כפייתי. אין כל בעיה עם לאסוף או לשמור מספר פריטים לעת צורך, אך עם הפריטים הללו הופכים להיות המוקד והלב של הבית, אם אנחנו לא יכולים למצוא מקום לשבת והכל מלא בחפצים ללא צורך – בהחלט מדובר באגרנות כפייתית.

מה אוגרים האגרנים

אם אתם רוצים לבדוק את עצמכם ולשאול את עצמכם את השאלה: האם אני אגרן? תוכלו בקלות לשים לב לכמות החפצים שאתם אוספים. 

עיתונים ישנים, לפחות בני כמה עשורים

פרסומות או פליירים ישנים של מסעדות טייק-אווי, של אנשי מקצוע, וכל מה שהשאירו לכם בתיבת הדואר בעשור האחרון

  • שקיות, מכל הסוגים ומכל המינים
  • ארגזים ישנים
  • קופסאות אוכל, בקבוקי שתייה – משומשים ולא משומשים
  • פריטי ריהוט ישנים או שבורים
  • תיקים, בגדים ישנים, נעלים ישנות

האגרן הכפייתי לא מסוגל להיפרד משום דבר, הוא לא יזרוק אף דבר מיוזמתו, ובוודאי, שהוא יצליח לחיות עם הבלאגן ועם כל החפצים שמסתובבים לו בבית. הוא לא יראה את זה כבעיה אמיתית, או משהו שמצריך טיפול, אלא ימצא תירוץ לכל פיסת נייר שהוא מעדיף לשמור.

איך יודעים באמת

השיטה הטובה ביותר לאיתור אגרנות כפייתית, היא לפנות אל פסיכולוג או פסיכיאטר, אך בדרך כלל, יש צורך בטריגר מסויים – לרוב זה יהיה מצד בני המשפחה אשר יעירו על צורת ההתנהלות וההתנהגות הכפייתית. אם אין לכם מקום לשבת על הספה, אם הבית מלא בחפצים שאתם לא משתמשים בהם, ואתם מביאים הביתה כל דבר מהרחוב – כנראה שאתם צריכים להדליק נורה אדומה ולפנות לטיפול. כחלק מן האפשרויות העומדות לפניכם, הוא טיפול נפשי-התנהגותי על ידי איש מקצוע, כמו פסיכולוג או פסיכיאטר, וכמובן – להזמין שירותי חברת פינוי על מנת שזו תוכל לעשות לכם סדר בבאלגן ולפנות מהבית את כל מה שאגרתם במשך השנים.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו