האם אגרן כפייתי מודע לסכנות הבריאות והתברואה בדירתו?

מודעות לסכנות בריאות ותברואה בבית של אגרנים

התשובה היא שבמקרים מסויימים הוא יכול להיות מודע לסכנות אלה, ובמקרים אחרים לא. במקרים מסויימים הוא יכול להיות מודע אליהן אך הן אינן מהוות פקטור בשיקולים האובססיביים שלו, ולעיתים דווקא כן. הפרעת האגרנות הכפייתית היא הפרעה מגוונת מאוד והיא באה לידי ביטוי בקרב אגרנים כפייתיים שונים, בצורה שונה, בעוצמה שונה ועם מאפיינים שונים. לא כל האגרנים הכפייתיים הם בעלי אותם מאפייני הפרעה, ויש בהחלט הבדלים מהותיים בין האגרנים הכפייתיים השונים.

מודעות זה חשוב, אבל זה לא הכל

אחרי שאמרנו את זה, מודעות לסכנות הבריאות והתברואה אינה ערובה כלל לשינוי התנהגות מצד האגרן הכפייתי. אובססיה היא דבר עוצמתי מאוד, שקשה מאוד לנגוד אותו או לנטרל אותו באמצעות שיקולים אחרים. עבור האגרן הכפייתי יכול להיות שחשוב מאוד לשמור את החפצים הנאספים ברחוב בדיוק כפי שהם נאספו, עם הלכלוך, עם הנוזלים, עם שיירי המזון והפסולת האורגנית. במצב כזה, לא משנה עד כמה הסכנות הבריאותיות נמצאות במודעות של האגרן הכפייתי, הוא יקפיד שלא לנקות אף חפץ, ושאף אחד אחר גם לא ינקה את החפצים עבורו.

הסדרת עניין ההיגיינה

בכל מקרה, סכנות בריאות ותברואה יכולות להוביל בסופו של דבר להתערבות של הרשויות, או להתממשותן בפועל, ולכן חשוב מאוד לטפל בנושא בדרך תקיפה ונחושה. את זה ניתן לעשות באמצעות מהלך טיפולי מקיף ויסודי המלווה על ידי גורם פסיכולוגי או פסיכיאטרי, והגעה להסכמה מול האגרן הכפייתי לגבי האופן בו תישמר ההיגיינה בביתו, בין על בסיס קבוע ובין על ידי פעולות ניקוי וחיטוי שיתבצעו אחת לתקופה.

צרו קשר כדי ללמוד עוד

את כל המידע אודות אגרנות כפייתית והקשר התברואתי תוכלו למצוא במרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים ומשפחותיהם, לרבות שלל שירותי ייעוץ, תמיכה, ליווי והכוונה. אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עוד היום עם מרכז הסיוע לאגרנים ולבחון כיצד תוכלו להיעזר בנו על מנת להתמודד עם האתגרים העומדים בפניכם.אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו