"המראות שהפתיעו אותי בדירות אגרנות שפיניתי"

מיומנו של מפנה דירות:

"אלו המחזות שנגלו אלי בעת פינוי דירות"

פינוי דירות אגרנות – שי גולד, קבלן פינוי מוסמך ומקצועי העוסק בענפי הפינוי השונים זה למעלה מ-25 שנה, החליט לשתף אותנו באמצעות ראיון קצר אותו ערכנו עימו בכל נושא האגרנות הכפייתית, נושא עימו הוא נדרש להתמודד מדי יום במסגרת עבודתו השוטפת.

שלום שי, נשמח אם תשתף את הגולשים בהסבר קצר מה היא האגרנות הכפייתית?

"אגרנות כפייתית היא למעשה אובססיה טורדנית לאיסוף ואגירה של פריטי תכולה שונים ומשונים. אובססיה זו מוכרת בתחום רפואת הנפש כ-OCD, והיא נמנית על ההפרעות הטורדניות המאפיינות אנשים בעלי מצוקות נפשיות כאלו ואחרות".

כיצד האובססיה לאגירה באה לידי ביטוי אצל האגרן הכפייתי?

בדומה לכל אובססיה אחרת, אובססיית האגירה הולכת ומתגברת עם הזמן, וברוב המקרים היא מובילה את האגרן או האגרנית הכפייתיים לאגור בשטח דירתם כמות עצומה של פריטים חסרי ערך או שימוש. לאור העובדה שמרבית האגרנים הכפייתיים חיים בגפם, מרביתם גם מחליטים בשלב כזה או אחר לנתק כל מגע מסביבתם הקרובה".

מה הן הסכנות הברורות והמיידות במקרים של אגירה בלתי פוסקת?

"הסכנות הנלוות לפעולת האגירה הכפייתית הן רבות ומגוונות והן כוללות בין היתר סכנות בריאותיות לצד מצוקות נפשיות ההולכות ומתעצבות בקרב האגרן. דירות אגרנות הן דירות סגורות ונטולות אוורור, ומכיוון שמאוחסנים בהן כמויות אדירות של פריטי תכולה מכל סוג, היקף המפגעים הסביבתיים והתחלואים הפוקדים את הדירה הינו גדול. בין יתר הסכנות הברורות והמיידות במקרים של אגירה בלתי פוסקת בשטח דירה קטנה וסגורה נמצאות סכנות כגון: הופעת קרדית האבק, הופעת מכרסמים ומזיקים אחרים, עובש וסימני פטרת על קירות הדירה וכדומה".

מהו הפתרון המקצועי המוצע על ידך לאגרנים כפייתיים וכיצד הוא מיושם בפועל?

"אנחנו ב-מומחה פינוי דירה, צוות הפינוי המקצועי אותו אני מנהל, פיתחנו שיטה יעילה המסוגלת להתמודד עם הליכי הפינוי המורכבים של דירות האגרנות. שיטה זו משלבת בין פינוי פסולת סביבתית המצויה בשטח הדירה לבין הליכי מיון של פריטי תכולה אותם האגרן יוכל לשמר באופן פרקטי ומסודר יותר".

כיצד ניתן לשכנע אגרן כפייתי לקיים הליכי פינוי משטח דירת האגרנות בה הוא מתגורר?

"בחלק מהמקרים, הליך הפינוי בשטח דירות אגרנות מתקיים רק לאחר מעורבות של גורמי רווחה כאלו ואחרים בחייו של האגרן הכפייתי, ורק לאחר הוצאות צו פינוי מטעם בית המשפט. הוצאת הצו מתאפשרת רק במקרים בהם הוכח כי פעולת האגירה המתקיימת על ידי האגרן בשטח דירתו הפרטית, משפיע בצורה ניכרת על איכות חייהם ובריאותם של הדיירים המתגוררים בסמוך לדירה. בחלק אחר מהמקרים, הליך הפינוי מיושם לאחר שהאגרן הכפייתי שוכנע על ידי בני משפחתו או קרוביו לבצע הליך פינוי חלקי או מלא של תכולת האגרנות. ברוב המקרים, אני מסייע לבני המשפחה והקרובים כיצד לשכנע את האגרן הכפייתי להסכים בסופו של הליך לביצוע עבודות הפינוי"

מבין כל דירות האגרנות אליהן נחשפת במהלך שנות עבודתך, האם ישנו מקרה חריג הזכור לך היטב?

"בכל דירת אגרנות אני נחשף למראות לא נעימים. לאורך השנים, טיפלתי במאות דירות אגרנות באופן המקצועי והיסודי ביותר, ובכל אחת מהדירות בהן עבדתי  הצלחתי להוביל לשינוי של 180 מעלות מרגע תחילת העבודות במקום ועד לסיומן. ישנם לא מראות לא נעימים אליהן אני נחשף במהלך עבודתי בדירות אגרנות, החל משיירי מזון רקוב הפזורים בכל שטח הדירה ועד לאחסון של צואת אדם ובעלי חיים במקרים חריגים. מכיוון שאני רואה בעבודתי סוג של שליחות, אינני מתייחס למראות אליהם אני נחשף במהלך עבודתי אלא רק לפתרון אותו אני מציע לסילוק הפסולת משטח הדירה".

הרבה יותר מפינוי דירה

מקריאת הראיון לעיל, ניתן להבין כי פינוי דירותיהם של אגרנים כפיתיים מהווה אתגר עצום, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. זוהי בדיוק הסיבה שיש לפנות אל שירותיה של חברת פינוי מקצועית שתעשה זאת עבורכם, ולא לנסות לבצע את הפינוי המורכב באמצעים ביתיים. הקריטריונים לבחירת החברה המתאימה כוללים, כמובן, ידע טכני ומקצועיות- אך זה לא הכל.

חשוב מאוד לפנות באופן נכון ומתאים אל האגרן על מנת להקל על מצבו הנפשי במהלך הפינוי, כך שניתן יהיה לעבור את התהליך באופן חלק וללא התנגדות, ולהמנע מליצור טראומה אשר עלולה לעכב תהליכי טיפול עתידיים.

שיתוף פעולה עם האגרן הכפייתי

עובדי חברת מומחה פינוי דירה יידעו כיצד לנהוג עם האגרן הכפייתי בכבוד המתאים ולהתחשב במצב הנפשי הקשה בו הוא נמצא במהלך הפינוי. תהליך מיון החפצים נערך, במידת האפשר, בשיתוף מלא של האגרן הכפייתי, כך שהוא ירגיש שהוא שותף לכל החלטה שנלקחת. בנוסף, במידה והאגרן נמצא בתהליך של טיפול פסיכולוגי, רצוי שגם המטפל יהיה נוכח ביום הפינוי על מנת לסייע לאגרן בהתמודדות.

חברת מומחה פינוי דירה מתנגדת בהשכלת חפצים לשווא, ולכן חפצים במצב טוב לא יושלכו לאשפה אלא ייתרמו לנזקקים או יימכרו. הדבר עשוי להקל על האגרן הכפייתי להפרד מחפציו, שכן הוא יידע שהם לא נזרקים לחינם אלא פשוט עוברים לידיים של אדם אחר אשר באמת צריך אותם.

ניקוי יסודי לאחר הפינוי

החברה לא רק מפנה את החפצים הרבים בדירה אלא גם מנקה ביסודיות את הבית על מנת להפוך אותו לשמיש וראוי למגורים. בנוסף, במידת הצורך, יינתנו גם שירותים כמו שיפוצים קלים והדברת מזיקים, כך שלא יהיה עליכם לפנות לבעלי מקצוע נוספים.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו