אספנות כפייתית

מהי אספנות כפייתית

אספנות כפייתית – בני אדם מתמודדים עם תופעות שונות בחיים שלהם. יש תופעות פיסיות ותופעות נפשיות. אחת התופעות המצויות שעליה נדון במאמר זה נקראת בשם אגירה כפייתית. מדובר על תופעה בה אדם שניהל עד כה חיים נורמטיביים מתחיל לגלות התנהגויות חריגות ובלתי הגיוניות. מדובר על אגירה בלי מוסברת של חפצים מסוגים שונים. חפצים שבורים או מקולקלים, פריטים שיצאו מכלל שימוש ואפילו גרוטאות של ממש. האגרן מפתח סנטימנטים לחפצים הללו והוא רואה בהם חשיבות רבה. למעשה הם הופכים להיות חלק מהחיים שלו. אכן, מציאות עצובה בה אדם מאבד את המושכות ובגין כוחות פנימיים עצומים ממנו הוא מנהל אורח חיים לקוי.

אספנות כפייתית – מה עושים במקרה כזה?

אספנות כפייתית הינה תופעה מתחום בריאות הנפש. היות שכך הטיפול יינתן על ידי פסיכיאטרים או פסיכולוגים. הללו מכירים את מבנה הנפש ואת הכוחות הקיימים בה. הם יודעים גם מה קורה כאשר דחפים פתאומיים ובלתי נשלטים קמים על האדם, ומכניסים אותו למערבולת בלתי נשלטת של ניהול לקוי של החיים. אגירה כפייתית עלולה להתפתח במהלך החיים ולקחת את האדם שסובל ממנה למצבי קיצון חמורים מאוד. במקרה כזה נכון יהיה לפנות אל מומחה מתחום בריאות הנפש כדי להציע טיפול יעיל. יש לציין כי אין סיבה לחכות ולאפשר לתופעה להחריף, מומלץ לפנות כבר בשלבים הראשונים לטיפול על מנת לטפל בתופעה בהתהוותה.

מה קורה בבית?

כולנו מבינים שכאשר אדם אוגר חפצים ללא שליטה עצמית, כשמעמיסים בבית חפצים, גרוטאות, חפצים ומוצרים מסוגים שונים ללא כל הבחנה והחלטה מושכלת הבית הופך להיות כמו מחסן עמוס ומבולגן מאוד. ואכן, בתיהם של אגרנים כפייתיים מגיעים למצבים שכאלו. חוסר השליטה מורגש בכל פינה, והאגרן אשר אוגר חפצים אינספור כדי שיהיה לו אם יזדקק, לא מצליח לאתר את הפריט הרצוי לו כעת מחמת העומס ואי הסדר. הפתרון הוא פניה אל חברה מקצועית אשר מציעה שירותי פינוי דירה. המרכז לסיוע לאגרן מציע שירות מקצועי אשר יוביל את האגרן למקום אל שפיות, ארגון וסדר בבית. אגרנים רבים פתחו אצלנו דף חדש ויצאו לחיים בריאים ומאושרים יותר.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן