אספנות כפייתית

מכירים אספנים כפייתים?

אחת ההפרעות ההתנהגותית השכיחות ביותר הינה אספנות כפייתית, אשר לרוב עלולה לגרום לסבל לא רק לאדם אשר סובל מהפרעה זו, אלא גם לבני משפחתו ולסובבים אותו. אספנות כפייתית באה לידי ביטוי מאגירה ואסיפה של פריטים וחפצים רבים, אשר אט אט, חוסמים את כלל הבית ואף גורמים להרס רב, מאחר ומרבית הפריטים, יוגדרו על ידי אנשים נורמטיביים – כאשפה. אשפה זו, בדמות שאריות של מזון, קרטונים, עיתונים, בגדים ונעליים ישנים, ספות, כורסאות, רהיטים שבורים, מוצרי חשמל חלודים ועוד, אף עלולה לסכן את בריאותם של אלו הגרים תחת קורת גג אחת. מדובר בנזק פיזי ומשמעותי, גם בריאותית וגם בטיחותית, ועל כן, חשוב מאוד לטפל בבעיה, הן מבחינה התנהגותית והן מבחינת פינוי הנכס על כל האשפה שסביבו.

סיבות שכיחות לאספנות כפייתית

לאספנות כפייתית יש מספר סיבות, אשר לרוב קשורות למבנה האישיותי של האדם הסובל ממנה. מרבית האספנים הכפייתיים עברו טראומת עבר, אשר גורמת להם להתנהג כפי שהם מתנהגים, להיקשר לכל פרט וחפץ, גם אם הוא שבור או מקולקל. הטראומה יכולה להיות תחושה של מחסור, בקרב מבוגרים אשר עברו את השואה, לדוגמא, ניתן לראות רבים מהם כאספנים כפייתים. גם אלו, אשר סובלים מחסכים נפשיים, טראומות ילדות, עלולים למצוא את עצמם אוספים ואוגרים כל חפץ וכל פריט. אנשים רבים, עלולים לפתח אספנות כפייתית מסיבות שונות, יחד עם זאת, תהייה הסיבה אשר תהייה, מדובר בתופעה שהיא מסוכנת, ולכן, עליכם להעניק לה את הטיפול הטוב ביותר. אם אתם חוששים שאחד מבני משפחתכם הינו אספן כפייתי, מוטב ראשית לבדוק את הבית שלו. אם אתם מקבלים סירוב להזמנת הביקור – כנראה שיש לכם סיבה לחשוש, מאחר והאספנים הכפייתיים, ממאנים לפתוח את דלת הבית, הם מסתירים בו אשפה וערמות שלמות של חפצים ופריטים אשר אינם מאפשרים להם לארח.

מה אנשים אוספים

אם צריך להכין רשימה של פריטי האספנות המוזרים של אותם אנשים, נדמה כי יהיה מדובר ברשימה בלתי נגמרת, ערמות שלמות של אשפה ופסולת המפוזרת בכל רחבי הדירה, שאריות של חפצים שהובאו מן הרחוב, בגדים ישנים, נעליים, ריהוט, מוצרי חשמל, עיתונים, ברושורים, פרסומות, בדלי סיגריות, שאריות של מזון וקופסאות מזון, שאריות של בקבוקי שתייה, וכל חפץ שאף אחד אחר לא ירצה להכניס אל ביתו. לא מדובר באוסף קוהרנטי, כזה שאפשר להכניס אותו תחת קטגוריה אחת, כמו אוסף בולים או אוסף מטבעות, אלא המון המון אשפה המפוזרת בכל חלקי הבית ואף מסתירה את הרצפה, הספות, ממלאת את האמבטיה, הארונות וצצה מכל מקום, עד שאי אפשר למצוא את הידיים ואת הרגליים. הדבר המשותף לכלל האספנים הכפייתיים, היא חוסר היכולת להגדיר את האוסף – משמע, מדובר בבליל של אשפה וזבל, שאריות של אנשים אחרים, פריטים שמצאו ברחוב והחליטו להביא אל ביתם, מסיבה זו או אחרת.

ההשכלות של אספנות כפייתית

לאספנות כפייתית השלכות שונות ומסוכנות כאחד. חשוב להבין, כי כאשר מדובר באספן כפייתי בדרגה חמורה, לרוב, הוא יהיה בודד, מאחר ואף אחד לא יוכל לגור איתו בכפיפות באותו הנכס. בדרך כלל, יהיה מדובר באנשים בודדים, הקשורים בקשר ישיר והדוק אל החפצים והפריטים אותם הם אוספים, לעיתים, עד למצב של ניתוק לגמרי מכל מה שקשור למציאות, כאשר כל החיים סובבים סביב איסוף של אשפה ושאריות. מדובר בהפרעה התנהגותית בעלת השלכות חמורות, הן מבחינת האדם והן מבחינת הסובבים אותו ובני משפחתו.

טיפול באספנים כפייתים

חשוב לדעת, כי ניתן לטפל באספנות כפייתית. ראשית, הטיפול מתחיל כטיפול התנהגותי-קוגניטיבי, ורק לאחר מכן, ניתן להתחיל בפינוי של כלל האשפה והחפצים מן הבית. יש להבין, כי לא תוכלו על דעת עצמכם לפנות אל פינוי מדירה של אספן, אלא יהיה עליכם לקבל את הסכמתו המלאה לשם כך. פינוי אספנות כפייתית, ניתנת אם כן, רק לאחר שהמטופל עובר תהליך עם עצמו, בין אם אצל פסיכיאטר, פסיכולוג, קבוצת תמיכה ועוד. אפשרויות הטיפול הן שונות ומגוונות, ומותאמות בצורה אישית ואינדיבידואלית לכל מטופל ומטופל, עד שמגיעים אל הרגע בו ניתן סוף סוף להתחיל ולטפל בנכס עצמו, על מנת שיהיה ראוי למגורים ולמחייה. תוכלו לפנות אל טיפול דרך קופת החולים או דרך מטפלים עצמאיים המתמחים בטיפול מסוג זה.

תהליך פינוי אספנות כפייתית

לאחר שהמטופל עובר את התהליך הטיפולי, ניתן לקבל את הסכמתו על מנת להתחיל לפנות חפצים, פריטים ואשפה מן הנכס. פינוי אשפה מהבית של האספן הכפייתי הינה אחת המשימות הסבוכות ביותר, מאחר ויש צורך בכלים ויכולת לעשות במלאכת הפינוי. שלבי העבודה צריכים להיות מדוייקים ולהבטיח את מירב הבטיחות אל מול בריאות העוסקים בדבר, כמו גם בטיחות בזמן הפינוי, מאחר, ואף פעם אי אפשר לדעת מה ימצאו בערמות הגדולות הפזורות בכל רחבי הנכס. הפינוי עצמו מתחיל באיסוף של כלל החפצים מן הנכס ושינוע אל אתרי אשפה מורשים מטעם העירייה או הרשות המקומית. הפינוי חולש על כל חלקי הנכס, החלק מהרצפה, חדרי האמבטיה, חדרי השינה, ארונות המטבח והבגדים, וכל מה שצריך. לאחר שהנכס פונה כולו מכל חפץ ופריט, אפשר להתחיל ולהשמיש את הדירה בחזרה, על מנת שתהייה ראויה למגורים. הניקיון והחיטוי מתבצעים בכל חלקי הנכס, על מנת להבטיח את תנאי המגורים הטובים ביותר, לאחר מכן, נצבעת הדירה ומבוצעים תיקונים שונים. במידת הצורך, מחליפים גם את הכלים הסניטריים, את התריסים, החלונות וכל פרט בנכס שזקוק לטיפול של ידיים מסורות ואוהבות. חשוב להבין, כי מאחר ומדובר בנכס אשר במשך שנים רבות לא זכה לכל ניקיון, העבודה היא גדולה ורבה במיוחד, ועל כן, אין לעשות זאת לבד, אלא רק באמצעות חברה אשר מתמחה בפינוי של אספנות כפייתית.

"צוות פינוי דירה" הינה חברה אשר מתמחה בפינוי של דירות ונכסים, ובאפשרותה להעניק לכם את הטיפול והפינוי הטוב ביותר במקרים של נכסי אספנים כפייתיים. צוות החברה מנוסה בטיפול והתנהלות אל מול נכסים מסוג זה, ומוכן ומזומן לעבודה בכל סדר גודל שהוא. החברה, פועלת על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר ומבצעת את הפינוי בצורה מקצועית ושירותית, עד להשלמת המשימה. ב"צוות פינוי דירה" תוכלו ליהנות משירות פינוי גם במקרים קשים במיוחד, בהם קיים קושי פיזי להיכנס אל הדירה ולהתחיל לפנות. צוות החברה, מודע ומיומן בפינוי נכסים מסוג זה, ומסוגל לתת מגוון רחב של פתרונות פינוי איכותיים ומקצועיים.

אם עליכם לפנות נכס לאחר אגרנות ואספנות כפייתית, הרי שב"צוות פינוי דירה" תוכלו למצוא את השירותים הטובים והמתקדמים ביותר. אל תנסו להתמודד עם גודל הפינוי בכוחות עצמכם, ופנו אל חברה מקצועית אשר תוכל לבצע את העבודה עבורכם. צוות החברה עומד לרשותכם וילווה אתכם בכל תהליך הפינוי בצורה הטובה והמקצועית ביותר ועד לשביעות רצונכם המלאה.

 

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן