פינוי פריטי אספנות כפייתית מצריך מומחיות ומקצועיות

מיומנו של מפנה דירות:

"כיצד מתבצע פינוי של פריטי אספנות כפייתית"

"קו דק עובר בין אספנות כתחביב לבין אספנות כפייתית" מסביר לנו שי גולד, קבלן פינוי מקצועי המתמחה בפינוי דירות השייכות לאגרנים ואספנים כפייתיים. "ברוב המקרים" הוא ממשיך בהסבר, "האספנות מהווה תחביב אישי המעניק לאספן החובב תחושת סיפוק והנאה, אך במקרים מסוימים התחביב עלול להפוך לאובססיה קיצונית לאיסוף ואגירת חפצים מכל סוג, לרבות, חפצים ופריטי תכולה אשר אינם קשורים באופן כזה או אחר לתחום האספנות שהחל כתחביב". רוצים לדעת יותר על הליכי פינוי פריטי אספנות כפייתית? המשיכו לקרוא את הראיון אותו קיימנו עם שי גולד בנושא.

מהו שירות פינוי תכולת אספנות ולמי הוא מיועד?

"פינוי דירות אספנות בדומה לפינוי דירות אגרנות כפייתית, הינו הליך פינוי מקצועי הכולל בתוכו מגוון רחב של פעולות מקצועיות אשר נועדו להשיב את הסדר והארגון לדירות האספנות. הליך זה מיושם באמצעות מיון מקדים של פריטי תכולת האספנות ובאמצעות תכנון מקדים הלוקח בחשבון את היקף הפריטים המיועדים לפינוי. שירותי הפינוי בתחום זה מוצעים על ידי לכל אותם אנשים המתמודדים עם בעיית האגרנות והאספנות הכפייתית, כאשר ברוב המקרים, מזמיני השירות הם בני משפחתו של האגרן או האספן הכפייתי".

האם פינוי דירות אספנות וארגנות כפייתית שונה במהותו מהליכי פינוי אחרים?

"בהחלט. פינוי דירות אספנות כפייתית ואגרנות כפייתית, מחייב אותי כקבלן פינוי מקצועי להתייחס להיקף התכולה המיותרת וחסרת השימוש המצויה בשטח הדירה. בהליכי פינוי אחרים, היקף התכולה המיותרת הינו מזערי בהשוואה לפריטי התכולה המיותרת המצויה בדירות אגרנות ואספנות. בנוסף, דירות האגרנות והאספנות הן ברוב המקרים דירות מוזנחות, וזאת בשל היקף התכולה המאוחסנת בהם וחוסר התחזוקה הנאותה על ידי בעלי הדירה לאורך זמן. כפועל יוצא מכך, אני מחויב להתייחס לכל הסכנות הנלוות להליך הפינוי, לרבות, התייחסות לתחלואים השונים המאפיינים את דירות האגרנות, ומכאן קיים אתגר מקצועי בפינוי פריטי אספנות ואגרנות כפייתית אשר איננו קיים בהליכי פינוי רגילים".

מה הם פריטי התכולה עימם אתם נדרש להתמודד באותן דירות אגרנות או אספנות כפייתית?

"כאיש מקצוע העוסק בכל תחומי הפינוי האפשריים כבר למעלה מ-25 שנה, נחשפתי במהלך עבודתי לכל סוגי התכולה האפשריים. בחלק מדירות האגרנות והאספנות הכפייתית נדרשתי להתמודד עם פריטי תכולה שכללו בין היתר ערימות של פסולת ולכלוך לצד פריטי תכולה ישנים ומשונים מכל סוג ובכל גודל, לרבות, אוספים של עיתונים, אוספים של בקבוקי פלסטיק, אוספים של ביגוד ישן, אגירה מאסיבית של מוצרי חשמל חסרי ערך או שימוש ועוד מגוון רחב של פריטים".

מה הם ההכנות הנדרשות ממך לצורך פינוי דירות אגרנות ואספנות כפייתית?

"בדומה לכל הליך פינוי אחר המיושם על ידי ועל ידי אנשי הצוות הפועלים תחתיי ב-מומחה פינוי דירה, ההכנות לקראת ביצוע הליכי הפינוי בדירות אגרנות ואספנות הן זהות לכל הליך פינוי אחר, ובין היתר הן כוללות: ביקור מקדים בדירה לצורך אומדן היקף העבודה ואופן ביצועה, מיון מקדים של פריטי התכולה השונים, השלכת פריטי התכולה הגדולים תחילה אל מחוץ לכותלי הדירה, פירוק ארונות ישנים ועוד".

עד כמה האגרן או האספן הכפייתי מעורב בהליך הפינוי?

"מהניסיון המקצועי והאישי שלי בתחום פינוי דירות אגרנות ואספנות, ישנה חשיבות רבה למעורבות האגרן או האספן בהליך הפינוי, וזאת לצרכי סיוע בהליכי מיון התכולה. כמו כן, שיתוף פעולה מצידו של האספן בהליך הפינוי מסייע לו להתגבר על האובססיה הקיימת בו לאגירה ואיסוף של פריטי תכולה נוספים בהמשך".

חשיבות הניקיון לאחר הפינוי

כפי שנאמר לעיל, קיימים הבדלים עקרוניים בין פינוי דירתו של אגרן כפייתי לבין פינוי דירה מסוגים אחרים. בין היתר, כאשר מפנים דירה של אגרן כפייתי, יש לתת את הדעת לכך שהדירה לא רק עמוסה בחפצים מיותרים אלא, על פי רוב, גם מאוד מטונפת. לכן, פינוי החפצים כשלעצמו הוא אמנם חלק חשוב, אך לרוב הוא אינו מספיק על מנת להפוך את הדירה לראויה למגורים. גם אם הדירה פנויה לחלוטין מן החפצים המיותרים שהיו בה, היא עדיין מלאה בלכלוך לא נעים כגון עובש, מושבות חיידקים, חרקים ולעיתים אפילו מכרסמים.

לא מדובר בלכלוך עמו ניתן להתמודד באמצעים ביתיים. חברת הפינוי תוכל לבצע את פעולות הניקוי והחיטוי באופן מקצועי על ידי שימוש בחומרים וכלים המיועדים לכך, שהשימוש בהם דורש מיומנות מיוחדת. בין היתר, החברה עושה שימוש בציוד כמו מכונת פוליש, חומרים חזקים המיועדים לחיטוי וכן חומרי הדברה. בכך, ניתן להפוך את הדירה לנקייה ונעימה כבר ביום הפינוי.

מה עולה בגורל החפצים המפונים?

שאלה חשובה נוספת היא מה עושים עם החפצים המפונים. מדובר בפסולת בכמויות גדולות מאוד, כך שמובן שפינוי אל פח הזבל השכונתי אינו בא בחשבון. ובכן, את הפסולת מפנים אל אתרי פסולת מורשים על פי חוק. במידה ומדובר בחומרים אותם ניתן למחזר, מובן שקיימת עדיפות לפנות אותם אל אתרי מחזור מתאימים.

בנוסף, כדאי להיות מודעים לאופציה של תרומת חפצים במצב טוב לעמותות שונות ולנזקקים. בכך, ניתן לעשות מעשה טוב תוך כדי שנפטרים מן הפריטים שאין להם מקום בדירה; ייתרון נוסף של התרומה לנזקקים היא הקלה על האגרן הכפייתי, שיהיה מרוצה מן הידיעה שלפריטים שאסף במשך שנים יימצאו בעלים חדשים שבאמת זקוקים להם.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו