אספנות כלים מהרחוב ושמירה בבית

אוספים כלים מהרחוב?

בתי אב רבים, ברשויות המקומיות השונות, מוציאים פריטים רבים וביניהם כלים ומניחים אותם ברחוב על מנת שיאספו על ידי משאיות לפינוי שמעמידות הרשויות. מדי יום ניתן לראות אגרני כלים עם עגלות קנייה או שקים על גבי אופניים ובתוכם כלים שמצאו ברחוב. אספנות כלים מהרחוב ושמירה בבית יכולה להיות מסוכנת. ערימות הכלים אינן מסודרות ותמיד יש סיכוי שאחד הכלים יהווה סיכון לכול מי שעובר על ידם. חלקם חלודים ומהווים סכנה בריאותית, כל פציעה מחפץ חלוד מחייבת קבלת חיסון טטנוס. על פי החוק צריך לקבל את זריקת החיסון מיד עם הפציעה. הסיכון באי קבלת החיסון יכולה להיות קטלנית. אספנות במידה הגיונית היא דבר נחמד. הובי יכול להביא לעניין בחיים אבל אספנות כלים מהרחוב ושמירה בבית בכמויות בלתי סבירות הופכת למחלה.

פרופיל לאספן כלים כפייתי

כל אספן כלים מביא לביתו כלים מכל הסוגים. בין כלי מטבח, כלי עבודה וחלקים של כלים למיניהם. אספנות כלים מהרחוב ושמירה בבית הופכת את האגרן למחטט בפחי אשפה, במזבלה וברחובות הרשות. כל כלי שנזרק בין אם הוא שבור או מקולקל מצטרף לערימות הכלים השמורים בביתו של האספן. אספנים בדרך כלל מנותקים מבני המשפחה שלהם, אין להם אינטראקציה עם השכנים שלא לדבר על שיתוף פעולה עם אנשי המקצוע של הרשות המקומית. הם אינם מאפשרים כניסה לביתם. במקרה של אספנות כלים מהרחוב ושמירה בבית אולי מצב זה מונע ממבקרים פגיעה בבריאותם. בנוסף לכלי עבודה שונים אוספים האוגרים הכפייתיים גם כלי בית, שרובם מקולקלים או שבורים. בעידן ששוק כלי המטבח מוצף בכלים מהמזרח הרחוב שעלותם לא גבוהה יש בתי אב שמחליפים לעיתים קרובות את כלי המטבח שלהם. אגרנים כפייתיים מחפשים כלים כאלו ושומרים אותם בביתם.

האזינו להמלצה של עוד לקוחה מרוצה של שי פינוי דירה

מה מסוכן באיסוף זה

לאחר שכל חדרי הבית, המטבח ואפילו המקלחת מלאים בכלים שנאספו ברחוב. האוויר בדירה דחוס ומסריח וכמות החרקים שיוצאים בדירה ונכנסים לדירות השכנים, ולאחר תלונה של השכנים אצל בני המשפחה ובמחלקת הרווחה של הרשות המקומית לא נותרת ברירה אלא להוציא צו מבית המשפט שיאפשר כניסה לדירה ופינויה.

מה עושים

לכל רשות מקומית יש את הסמכות בחוק להוציא צו מבית משפט שזה יורה על פינוי בכפייה של הדירה. ברור שפינוי מרצון על ידי האגרן היא האופטימאלית ביותר אבל זה לא המצב. המשפחה אינה בעניין והרשות צריכה לפעול למען מניעת המטרד לשכנים שגרים בסמיכות.

את עבודת הפינוי יכולה הרשות לעשות בעזרת חברות ייעודיות שבקיאות בשיטות לפינוי כלים שנשמרו שנים רבות בדירה האגרן. צריכה להיות שיטה לפינוי אחרת ערימות הכלים יכולות להתמוטט ולהוות סכנה לאנשי המקצוע. אנשי המקצוע צריכים להיות מצוידים בלבוש מתאים כדי למנוע פגיעות שעלולות לפגוע בבריאותם ולמניעת פציעות שעלולות להביא למצב שיהיה צורך להזריק להם את זריקת הטטנוס ולמנוע מהם זיהומים ובעיות בעתיד.

 

כלים מהרחוב: מה הם הפתרונות האפשריים?

הבעיה של אספנות כלים כפייתית איננה מוגבלת לסכנות הידועות אליהם כולנו מעירים. היא כוללת את התפשטות הפרובלמה לסביבה הקרובה לאספן, השפעה על המחקר המקומי ואת הזיהום של הסביבה הגיאוגרפית הגדולה יותר. אז איך אפשר לטפל בבעיה זו בצורה הכי יעילה?

אחת השיטות המומלצות היא הקמת מרכזי איסוף ממונעים ברשות המקומית. במקומות אלו, אנשים יוכלו להביא את הפריטים המיותרים מהם ולהפקיע אותם במקום מסודר ובטוח. הרשות המקומית תחלק את הכלים לפי סוגם ותשלח אותם למחזור או לפינוי המתאים.

כמו כן, יש לעשות עבודה מערכתית עם האוכלוסייה המבוגרת והצעירה כאחד, להסב את תודעתם למחזור ולא לזריקה לא מוגבלת של פריטים לרחוב. סדנאות, פעילויות בגנים ובבתי הספר ואף מענקים למי שמבצע מחזור באופן תדיר יכולים להוביל לשיפור משמעותי בהגברת המחזור ובהפחתת הפסולת ברחובות.

לבסוף, על הרשות המקומית לפעול באופן פעיל יותר ולא רק להגיב. במקום להתעסק בפינוי הכלים אחרי שהם כבר הוזרקו, כדאי למנוע את הזריקה מלכתחילה באמצעות הוראות, חינוך וענישות.

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו