איך מטפלים באגרנות כפייתית?

הטיפולי שמוצעים לאגרנים כפייתיים

הטיפולים השכיחים באגרנות כפייתית הם טיפול פסיכולוגי ובו המטפלים משתמשים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול בגישה רב-תחומית המבוססת קהילה המערבת את בני המשפחה של האגרנים. אגרנים שעברו טיפול להורדת תסמיני ההפרעה מדווחים כי טיפול תרופתי מקל מאוד ועוזר לקבלת החיים חזרה.

הטיפול באגרנות כפייתית הלכה למעשה

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתמקד בהקלה על תסמיני האגרנות הכפייתית שמתחלקים לשלושה חלקים, חוסר הסדר, הקושי לוותר על חפצים וקנייה או אסיפה מוגזמת של חפצים. הטיפול מתחלק לשלושה חלקים בהתאם.

  1. תרגילים המחזקים את יכולת קבלת ההחלטות ופתרון בעיות, וסדר.
  2. תרגול היכולת לדמיין או להיחשף למצבים המעוררים אצל אגרנים מצוקה.
  3. הבנייה מחודשת של תפיסת עולמם של האגרנים הכפייתיים.

הטיפול לא מסתיים בקליניקה של המטפל, חלק גדול מהטיפול הוא ביקורים בבית האגרן. הרעיון הטיפולי הוא לתת לאגרן מוטיבציה לשנות את הסביבה שלו ואת דפוסי החשיבה המאפיינים את האגרנות. מתן תרופות לאגרנים כפייתיים נעשה תוך כדי טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומטפלים לא ממליצים לקחת את התרופות ללא הטיפול המלא, שכן התרופות עוזרות רק חלקית.

האגרן זקוק לחברה ולטיפול קבוצתי

אחד המקורות הטובים ביותר להפחתת הלחץ ותחושת הבושה, הם טיפולים קבוצתיים שיכולים להיות טיפול פסיכולוגי עבור כל בני המשפחה ויכולים להיות גם בתוך קבוצת תמיכה. בעיה העשויה לצוץ אצל אגרנים הפוגשים באגרנים אחרים היא תחושת, 'אצלי זה לא כזה חמור' המעודדת התחמקות מטיפול. מטפל טוב יידע לעודד מוטיבציה באגרן כדי להשתתף בטיפול. סכנת הבדידות של האגרן הכפייתי היא גם הסכנה שהם לעולם לא יקבלו עזרה, לכן מטפלים רבים ממליצים על טיפול המבוסס על כל בני המשפחה והוא יוצר הקלה אצל בני המשפחה ובייחוד עוזר לאגרנים צעירים ומחנך את הוריהם כיצד לנהוג בצורה נכונה.

צרו קשר כדי להתחיל לטפל באגרנות

אם אגרנות כפייתית גורמת לכם או לאדם אהוב למצוקה צרו קשר עם שי פינוי דירה . אחד המקורות הטובים ביותר להתחלה היא ההכרה בבעיה ושיתוף אנשים מקצועיים שיודעים כיצד להתמודד ולעזור במצב העדין של אגרנות כפייתית.

 אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו