אחותי אגרנית כפייתית, מה עושים?

לאחרונה גילינו שאחותי היא אגרנית כפייתית

הכל התחיל בזה, שאחותי הייתה אוהבת קניות בעיקר של בגדים, עד שבמהלך תהליך שעברה כנראה תוך פחות משלושה חודשים, אחותי התחילה חיים של אובססיביות לקניות, היא פשוט הפכה למכורה לקניות ברמה אובססיבית וקיצונית עד כדי שכל הבית שלה הפך לעמוס מאוד.

הילדים שלה ובעלה כבר לא יכלו יותר, הם היו שותפים לסוד שלה במשך התקופה, עד שהדבר התחיל להשפיע באופן ישיר גם על חייהם.

יום אחד, הגעתי אליה הביתה, כדי להפתיע אותה, זה היה ביום הולדת, אחרי שהתחמקה ממני במשך זמן רב, היו לה מלא תירוצים וסיבות למה היא לא יכלה להיפגש איתי, המצב הפך מתוח ואישי יותר כאשר ביקשתי ממנה הזמנה להתארח.

ואז, ביום הולדת, החלטתי שאני פשוט מופיעה בפתח ביתה, עם בלונים מתנות ועוגה.

באותו היום קמתי מוקדם בבוקר , עשיתי את הקניות והגעתי לביתם, שם לא ציפיתי, אפילו לא לרגע קט, למה שחיכה לי.

בתחילה אחותי היא זו שפתחה לי את הדלת, ובמקום להיות מופתעת ושמחה, היא התעצבנה נורא, ״מי מגיע מבלי להודיע״, ״מה אם לא הייתי בבית״, נפגעתי נורא, אך לא נתתי לזה להשפיע ולהרוס את יום הולדתה של אחותי, ואז אחרי כעס רב היא הכניסה אותי לביתה, שם חשכו עיני.

ערמות גבוהות של בגדים וחפצים היום פזורים בכל רחבי הבית, קרטונים, ארגזים וקופסאות בכל מקום, בתחילה לא הבנתי, חשבתי שאולי היא עוברת דירה ולא מספרת לאף אחד, אז התחלתי לשאול בעדינות, וראיתי שהיא מתעצבנת יותר, זוהי בדיוק הנקודה שחשדתי שמשהו עובר על אחותי והיא לא משתפת אותי.

חזרתי הביתה באותו היום, עמומה ונסערת, פתחתי את המחשב, ומחיפוש קטן שביצעתי, הבנתי שאחותי סובלת מבעיית האגרנות, לאחר הביקור, קיבלתי טלפון מפתיעה מבעלה של אחותי, שהרגיש סוג של הקלה שעכשיו אחרי שהייתי בבית וראיתי הכול, הוא יכל לפנות אלי ולספר לי.

אני שכבר הבנתי את המצב, סיפרתי לו על חברה שמצאתי באינטרנט שנקראת ״שי פינוי דירות״ והסברתי לו שהם מתמחים בתחום האגרנים הכפייתיים.

מהי אגרנות כפייתית? ואיך מטפלים בה?

אגרנות כפייתית היא הפרעת חרדה, שבה האדם אוסף ואוגר בצורה אובססיבית ובלתי רציונאלית פריטים וחפצים, אפילו כאלה שהם חסרי כל ערך, כמו אשפה, פסולת וגרוטאות.

הפרעת חרדה היא בעיה נפוצה בניגוד למה שחושבים הרבה אנשים, והיא גם הפרעה שעלולה להיות מאוד מסוכנת עבור האגרן הכפייתי ועבור הסביבה שלו, לכן אל תקלו ראש בעניין.

דרכי הטיפול בהפרעה הן שונות ומותאמות בצורה אינדיבידואלית לחולים בהפרעה. בדרך כלל ניתן למגר את ההפרעה על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי בעזרת פסיכולוג או מטפל מוסמך לכך, זמני ומספר הטיפולים הם שונים ומשתנים בין חולה לחולה.

מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

בטיפול מסוג זה , מזהים את דפוסי המחשבה ודפוסי ההתנהגות של האגרן הכפייתי, כדי להבין בראש ובראשונה למה הוא מנהל שיגרת יום יום שכזו ואיך הגיע למצב האובססיבי הזה, ולאחר מכן, אחרי שמזהים את דפוסי החשיבה ודפוסי ההתנהגות, משנים אותם, ובמקומם מלמדים את האגרן לחשוב בצורה שונה, לחשוב בצורה יעילה, בריאה וחיונית לו, על מנת שיוכל לנהל חיי שיגרה נורמטיביים, בריאים ובהחלט שגרתיים ביותר.

 

החלטנו יחד, שנקבע פגישה עם שי, ונראה מה נוכל לעשות כדאי לעזור לאחותי.

לפני שמתחילים את התהליך, חשוב שתבינו ותזכרו, שאתם עומדים ומתמודדים מול אדם, אדם עם רגשות, אדם עם רצונות, אדם עם ערעורים, אדם ע מחשבות משלו, לכן חשוב יותר מכל הוא לגלות המון רגישות, המון הבנה, המון הכלה, הקשבה, הפנמה והתחשבות בלתי מתפשרת, אל תשכחו שאחרי הכול אלו אנשים חשובים לכם וקרובים לכם, אתם לא רוצים חלילה לעשות להם עוד נזק, הנפש שלהם עדינה מאוד, לכן שבו איתם, נהלו איתם שיחה רצינית מלב אל לב, שתפו אותם, וספרו להם את כל מה שעובר על ליבכם, ללא מחסומים, ללא פילטרים, תהיו כנים איתם, ותגיעו ממקום נכון ואמיתי של עזרה, ממקום של המון הבנה אמיתית, כדאי שהעזרה שלכם תוכל להיות אפקטיבית, תוכל להחזיק לזמן רב, אל תשכחו שעובר עליהם משהו לא פשוט, ולא תמיד יהיה להם את הכוחות הנפשיים להתמודד לבד.

בהמשך, במקביל לפגישה עם שי, קבענו לאחותי פגישה עם מטפל מומחה, להגיד לכם שזה היה קל, זה ממש לא היה, אך בסופו של דבר היא הבינה שהיא עלולה לגרום נזק גדול למשפחתה, ואפילו יותר מזאת שבעלה עלול לעזוב אותה.

אחותי התחילה סידרת טיפול אצל פסיכולוג מומחה, והרגישה מוכנה ובשלה מספיק כדאי שיחד איתה נלך לפגישה עם שי.

הפגישה עם חברת ״שי פינוי דירות״

ביום הפגישה, אחותי ניסתה קצת לתרץ סיבות, אך לאחר כמה תרגילים שקיבלה מהפסיכולוג, היא השתכנעה והלכנו לפגישה.

בפגישה הסביר לנו שי , כמה שההפרעה עלולה לעיתים מאוד מסוכנת וטוב שגילינו את זה בשלב שהוא עוד יחסית מוקדם.

סיכמנו יחד עם שי ויחד עם אחותי על כך שנעשה פינוי בזמן שהיא לא תהיה בבית, כי היא הרגישה שזה חזק ממנה והעדיפה שלא להיות, בנוסך לכך, החלטנו שמהיום היא תוכל לקנות דברים בתקציב מסוים שנקבע מראש כל חודש, ויהיה עליה להשתמש אך ורק בארונות ובמקומות האחסון בבית שמיועדים לכך, במידה ותגיע למצב שבו היא תחרוג ממקומות האיחסון, יהיה עליה להיפטר מפריטים וחפצים מסוימים. 

הכירו את ״שי ניקיון״

חברת שי ניקיון מנוהלת ומתוחזקת על ידי שי שטיקגולד, שי והצוות מקצועיים ומתמחים בפינוי וניקיון דירות של אגרנים כפייתיים, החברה קיימת מעל 20 שנה, ולכן יש להם ניסיון רב בתחום.

איך מפנים דירות של אגרן כפייתי?

תהליך הפינוי וניקיון נעשה במספר שלבים, כאשר בשלב הראשון יש למיין ולסדר את הבית מכל האשפה, הפסולת והגרוטאות שאסף ואחסן האגרן הכפייתי, בשלב השני, יש לבצע ניקיון וחיטוי יסודי של כל אזורי הבית, במיוחד האזורים שאליהם לא הייתה גישה במשך זמן רב עקב הפסולת והאשפה שהיו בבית או בדירה, ובשלב השלישי והאחרון, נבצע ניקיון כללי ומקצועי בכל חלל הבית.

 

 

מחפשים חברת פינוי וניקיון דירות של אגרנים

חברת שי ניקיון, מתמחה במקרים קשים וקיצוניים ביותר, השירות והצוות של שי היה סופר מקצועי, איכותי, מתחשב ואדיב.

ליום הניקיון, הגיעו אל ביתה של אחותי צוות עובדי ניקיון מוסמך, הם סיפרו לי שהם עברו הדרכה מותאמת אישית על פי הצרכים של דיירי הבית ול אחותי, והיו מוכנים ומיומנים לאתגר.

חשוב לציין, שביום הפגישה סיפרנו לשי כמה הדבר אינו פשוט עבורנו, תחילה חששנו והתביישנו, אך שי קיבל אותי בסבר פנים נעימות והסביר לנו שאנו לא לבד. ובאמת כך הרגשנו.

לרגע לא חשנו, ששופטים אותנו, ולרגע לא שאלו אותנו שאלות פרטיות ואישיות, הכל היה והרגיש טבעי לחלוטין.

לכן אנו ממליצים בחום רב על חברת ״שי פינוי דירה״ שיודעים את העבודה ועושים אותה בצורה הכי מקצועית, אדיבה, יסודית ומתחשבת, ללא כל פשרות.

התקשרו עוד היום וקבעו פגישה אישית איתנו.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו