אגרנות כתוצאה מאמונות לגבי חפצים

שי פינוי דירה מטפל באגרנות

אגרנות כפייתית הינה הפרעה באישיותו ובהתנהגותו של אדם אשר גורמת לו לאסוף חפצים מסוגים שונים ללא די וללא פרופורציות ולאחסן אותם בביתו.

 בשלבים הראשונים של הופעת המצב, אדם הסובל מאגרנות יצדד בהתנהגותו ויחפש הצדקות שונות לה. נוכל לשמוע ממנו משפטים כמו: "אני זקוק לחפץ הזה", או" אזדקק לו בעתיד" או נשמע הבטחה כי בהמשך הוא יסדר את החפצים הנאגרים. אולם במשך הזמן אדם הלוקה באגרנות כפייתית יפסיק להצטדק ויחוש כי התנהגותו בלתי סבירה אך לא יוכל לחדול מלהתנהג כך בעצמו.

אמונות לגבי טבע החפצים ותפקידם

אגרנים נוטים להניח כי פרפקציוניזם אינו רק רצוי אלא הכרחי, דבר המניע אותם לאיסוף חפצים ולשלל התנהגויות בהתאם לכך. לדוגמא, אדם אשר מאמין כי הוא מצופה לזכור כל מה שקרא בעיתון הבוקר, יקרא את העיתון במלואו מספר פעמים וישנן פיסות מידע. כמובן שלא ישליכו מהספק שיזדקק לו כדי לזכור את אשר קרא. החוויה הפנימית הינה תחושת חייבות, אשמה ודאגה גדולה שמא יישאל שאלה בנושא. עליו לזכור את הכתוב באופן מושלם ולהיכשל בכך ייחשב בעיניו לאסון. אם כך, שמירת העיתון מאפשרת לאחוז בפיקציה כי ניתן לזכור הכל.

 אנשים הסובלים מאגרנות כפייתית מספחים לעצמם שלל אמונות בנוגע לטבע החפצים, לתפקיד שלהם בעולם ולקשר שלהם אל החפץ אותו הם אוספים אל ביתם ושומרים.

לחלקם יהיו אמונות לגבי אחריות, ותתקיים בלבם תחושת אחריות גדולה להיות מוכנים לקראת צרכים עתידיים באם יהיו. דבר הגורם להם לאסוף חפצים שאין בהם שום צורך או שימוש כעת, אלא רק מחמת הספק שיזדקקו להם ביום מן הימים, ללא קשר למצב תקינותם. כמו כן מצטרפות אל שלל האמונות גם תחושות אשמה לגבי בזבוז באם ישליכו חפצים לפח ולא יישמרו על ידם.

בנוסף, אנשים הסובלים מאספנות כפייתית יספחו לעצמם אמונות לגבי שליטה ברכוש ובחפצים. לרוב הם לא יאפשרו לשתף ולחלוק את רכושם אשר הם חווים כחלק מעצמם.

החיים בלי החפצים שלי

אנשים הסובלים מאספנות כפייתית לרוב חשים כי בלי חפציהם יהיו פגיעים, להשליך את החפצים אומר השלכה של חלק מחייהם ולבם לפח, היקשרות אל הפריטים השונים מתוך אמונה שהם מהווים נוחות רגשית, משהו להישען עליו.

בנוסף, קיים מערך אמונות לסובלים מאגרנות אשר מתקשר עם זכרון, התרפקות על העבר ותחושות סנטימנטליות. תיתכן צבירת חפצים כגון בובות ובגדי ילדים ותינוקות אשר תנבע מתוך הפחד להסתכל קדימה אל העתיד תוך הישענות ברורה על העבר.אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו