אגרנות כפייתית של חבר

מה עושים שהחבר סובל מאגרנות כפייתית? 

אגרנות כפייתית הינה מצב בו אדם אוסף חפצים באופן כפייתי ובלתי מבוקר ועורם אותם בביתו עד בלי די. מצב נפשי עדין ומאתגר זה דורש טיפול והתייחסות מיוחד וכמובן מתן סיוע מקצועי, מאחר וזאת לולאה רגשית שקשה מאד לצאת ממנה בכוחות עצמיים וללא סיוע נכון ומתאים.

באם עולה לך חשד כי החבר שלך סובל מאגרנות כפייתית תוכל להביט מהצד ולראות האם תנועת החפצים היא חד כיוונית מצדו, רק מן החוץ אל תוך הבית ולא מן הבית החוצה. אגרנים כפייתיים מתקשים להשליך חפצים מיותרים והדבר עשוי להגיע עד לכדי חוסר היכולת להשליך אשפה ולכלוך.

בדוק, האם החבר שלך יוצא החוצה מדי פעם כששקית אשפה בידו? האם החבר מכניס לביתו חפצים על בסיס קבוע? אגרנים כפייתיים עשויים לאגור עיתונים, דפים, בגדים, בדים, תמונות, מכשירי חשמל, חפצים מקולקלים אשר יאספו מן הרחוב, בעלי חיים ועוד ומכל הבא ליד.

בנוסף, אגרנים כפייתיים מתביישים להראות את ביתם לאחרים ובדרך כלל לא מזמינים אף אדם לביקור. כך שאם עולה בך החשד כי חברך הינו אגרן כפייתי עליך לבחון את הנושא ולנסות לסייע לו ככל הניתן. נסה להציע לו לבוא לביקור ידידותי וראה כיצד יגיב.

סכנה לכולם

אגרנות כפייתית היא מצב המסכן הן את בריאותו של הסובל ממנה מפאת לכלוך, אבק, עובש ומפגעים תברואתיים נוספים והן את גופו מכיוון שערימות החפצים עשויות ליפול או לגרום לו למעוד ולהיחבל בניסיון לעבור בין חללי הבית.

לצד אלו, האגרן הכפייתי מסכן גם את הסביבה מכיוון שביתו מהווה סכנת התלקחות ושריפה במרחב המשותף, ולכן מחובתך לנסות לסייע לו.

למי פונים?

אם חברך זקוק לסיוע, עליך להתייעץ ראשית עם מטפל מוסמך בתחום אשר יסייע לך להציף את הנושא מול חברך. המטפל יכיר את חברך ולאט לאט הם יחלו יחד בתהליך של ריפוי ושחרור מקיבעון זה עד לפינוי הבית וניקיונו מחפצים מיותרים, ולמידה כיצד לא לחזור לדפוס האיסוף.

ניתן לפנות למידע נוסף במרכז לסיוע לאגרנות כפייתית או באחת מחברות פינוי הבתים אשר מתמחות באגרנות כפייתית ועשויות לכוון אותך למטפל המתמחה בתחום.

 
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו