אגרן כפייתי – האם הוא עושה לכם דווקא?

האם האגרן עושה לנו דווקא?

עד כמה שהשאלה הזאת עשויה להיראות לכם תלושה מן המציאות, עבור משפחות רבות בהן יש אגרן כפייתי, התחושה הזאת עולה לא פעם כאשר בני המשפחה חווים רגשות של כעס, של בושה ושל תסכול, ואינם מצליחים להבין מדוע האגרן הכפייתי, בני משפחתם, בשר מבשרם אינו מוכן להפסיק את פעילותו ולנסות להבין אותם ואת מצבם. התשובה היא כמובן שהאגרן הכפייתי לא עושה דווקא לאף אחד, ואפילו לא קרוב לכך. האגרן הכפייתי פועל בתוך עולם שאותו הוא מפרש בצורה שונה מאוד מהאדם הנורמלי.

חיבור רגשי לא רציונלי

חפצים ופריטים שעבור האדם הנורמלי נראים כפריטי אשפה, עבור האגרן הכפייתי נחשבים לפריטים בעלי ערך רגשי גבוה. עוצמת הרגש שמפתח האגרן הכפייתי כלפי חפצים שונים מסוגים שונים יכולה להשתנות בהתאם למאפייני ההפרעה והעוצמה שלה, אך זה הוא פחות או יותר המאפיין המרכזי של ההפרעה, מאפיין העובר כחוט השני בקרב כל הסובלים ממנה. במצב זה, ניתן להבין מדוע מתעקש האגרן הכפייתי לאסוף אל ביתו את כל אותם חפצים שאותם הוא מוצא ברחוב, בדיוק כפי שאדם נורמלי היה אוסף גור כלבים, אלבום תמונות אישי שלו, או כל דבר אחר בעל ערך רגשי.

התנהגות רציונלית

ברמה הזאת, ישנו גם מימד של רציונליות בהתנהגות האגרן הכפייתי, ואיסוף החפצים אליו הביתה הם דרך שלו לממש את הרגש שהוא חש כלפי אותם חפצים. אין פה עניין של דווקא, אין פה כלל הבנה שמדובר במשהו שלילי. האגרן הכפייתי אינו סובל ממצב הדירה, מעומס החפצים, מהצפיפות ואפילו ממצב התברואה הרעוע, שכן הוא מוקף בחפצים שהוא אוהב.

כל התשובות לכל השאלות

מרכז הסיוע לאגרנים כפייתיים מציע לכם את כל המידע שאתם צריכים אודות הפסיכולוגיה של האגרנות הכפייתית, ועוד שלל פריטי מידע שיוכלו לסייע לכם להתמודד עם הסיטואציה בצורה מיטבית. צרו קשר עוד היום עם מרכז הסיוע לאגרנים וקבלו את כל הסיוע, התמיכה והליווי הדרושים לכם.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו