אגירה כפייתית והזקנה: אתגרים ייחודיים והתמודדות עם בושה בגיל השלישי

עבור אנשים מבוגרים הסובלים מאגירה כפייתית, ההתמודדות עם ההפרעה מלווה באתגרים ותחושות ייחודיים. שנים רבות של אגירה, משולבות עם קשיים פיזיים וחברתיים הקשורים לגיל, עלולות ליצור מצבים מורכבים ביותר. כפי שמתאר זאת שי, מנכ"ל חברת "שי פינוי דירה", שעובד עם לקוחות רבים בגיל השלישי: "הדירות של הלקוחות המבוגרים שלי לעתים קרובות מלאות בשכבות של חפצים שנאספו לאורך עשורים. מקרר מזוהם, כיור מפוצץ בזבל וכלים שלא נשטפו, שירותים מוזנחים, ריח חריף ויתושים. המראות קשים, אבל הכאב הרגשי עמוק אף יותר". במאמר זה נתמקד בחוויה הייחודית של אנשים מבוגרים המתמודדים עם אגירה כפייתית, נבחן את האתגרים הפיזיים והנפשיים העומדים בפניהם, ונחקור דרכים יצירתיות להתגבר על תחושות הבושה ולצאת למסע מרפא בכל גיל.

הצטברות של שנים: אגירה כרונית בגיל השלישי

אצל אנשים מבוגרים, האגירה הכפייתית לעתים נובעת מדפוס חשיבה והתנהגות שנמשך שנים רבות, אם לא עשורים. ככל שעובר הזמן, מצטברים יותר ויותר חפצים ונוצרות שכבות עמוקות של בלגן ומחסור במרחב פיזי ונפשי. לעתים קרובות ישנם גם קשיים בוויתור על חפצים בעלי ערך סנטימנטלי, כמו מזכרות מאנשים יקרים שהלכו לעולמם. כפי שמשתפת רבקה בת ה-78: "כל חפץ בבית מייצג פיסה מההיסטוריה שלי, זיכרון יקר. קשה לי נורא להיפרד מהדברים האלה, גם אם הם תופסים את כל המרחב והופכים את החיים שלי לסיוט". ההיצמדות הזו לעבר, על כל המשמעויות והזיכרונות שהוא נושא, יכולה להקשות מאוד על תהליך הניקוי והפינוי, הן מבחינה מעשית והן מבחינה רגשית.

קשיים פיזיים ובדידות חברתית

עם העלייה בגיל מתווספים לא פעם קשיים פיזיים שמקשים על שמירת הסדר והניקיון בבית. ירידה בניידות, בחוש הראייה או במוטוריקה העדינה יכולים להפוך משימות שנראות פשוטות, כמו סידור וניקוי, למורכבות ומתסכלות. גם הבדידות החברתית שחווים אנשים מבוגרים רבים עלולה להחריף את הקשיים. כפי שמתאר זאת יעקב בן ה-82: "מאז שאשתי נפטרה אני מרגיש לבד לגמרי עם כל הבלגן הזה. אין לי כוח פיזי לטפל בזה, ומרוב בושה אני גם לא מעז לבקש עזרה". במצב כזה עלול להיווצר מעגל קסמים, כאשר הבדידות והבושה מזינות זו את זו ומקבעות את האדם במצבו, מבלי שיהיו לו הכלים או התמיכה לצאת מכך.

בושה וסטיגמה כפולה ומכופלת

אנשים מבוגרים המתמודדים עם אגירה כפייתית לעתים חווים בושה משני כיוונים – גם מההפרעה הנפשית עצמה, וגם מתחושת האובדן והכישלון הקשורה להזדקנות. הציפייה החברתית היא שבשלב הזה בחיים, האדם "יהיה מסודר", ישלוט בחייו ויהיה סמל לחוכמה ובגרות. התחושה שבמקום זאת הבית והחיים נמצאים בכאוס מוחלט, עלולה להיות קשה ומשפילה במיוחד. כמו שמתארת זאת חנה בת ה-75: "אני מרגישה שבמקום להגיע לשלווה ולנחת בגיל הזה, אני רק שוקעת יותר ויותר. מתביישת שככה אני נראית, ככה אני חיה". הסטיגמה הכפולה, של ההפרעה הנפשית ושל הזקנה עצמה, עלולה לייצר שכבות עמוקות של בושה והסתרה שקשה מאוד להשתחרר מהן.

להכיר בכאב, לבקש עזרה, לזכור שאף פעם לא מאוחר מדי

למרות כל האתגרים והמורכבויות, חשוב לזכור שגם בגיל השלישי, השינוי והצמיחה אפשריים לגמרי. הצעד הראשון תמיד יהיה להכיר בכאב, בקושי ובצורך בעזרה. זו נקודת המוצא להתחיל את המסע החוצה מהבית המוצף ומתחושת הבושה המציפה. כמו שמדגיש זאת שי: "אני אומר לכל הלקוחות שלי, ובמיוחד למבוגרים – אין לכם ממה להתבייש. אתם לא הראשונים ולא האחרונים שמתמודדים עם אגירה. העבודה שלי היא לא לשפוט, אלא לעזור בכל דרך אפשרית". עצם ההכרה בכך שהסובל אינו לבד, ושיש אנשי מקצוע ובני משפחה שמוכנים ורוצים לתמוך, יכולה להקל משמעותית על נטל הבושה. משם, בצעדים קטנים ובליווי צמוד, אפשר להתחיל בתהליך של ניקוי פיזי ורגשי, תוך כיבוד הקצב והצרכים הייחודיים לכל אדם.

בסופו של דבר, גם בגיל השלישי, אף פעם לא מאוחר מדי לפנות דף חדש. כמו שכתוב על שלט בכניסה למשרדו של שי: "זקן הוא רק מי שהפסיק לגדול ולחלום". האומץ לחלום על חיים אחרים, נקיים יותר ושמחים יותר, הוא נקודת ההתחלה. משם, עם ליווי מקצועי ותומך, אפשר לפלס בהדרגה את הדרך החוצה מההר של חפצים ישנים, אל עבר יופי חדש. ההזדמנות לריפוי ולצמיחה פתוחה בכל רגע, בכל נקודה בחיים. צריך רק to be willing לפתוח את הדלת, ולהכניס אור אל תוך החללים האפלים והבושה העמוקה. אור החמלה, ההבנה וההכלה יאיר בסוף את הדרך אל הבית הפנימי האמיתי – נקי, מסודר ושלם בכל גיל.

* המידע המוצג באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, לייעוץ רפואי יש לפנות לרופא מוסמך

מהסטיגמה למודעות: תפקיד התקשורת בהעלאת המודעות הציבורית ובמיגור דעות קדומות כלפי אגירה כפייתית

פינוי דירה בבאר שבע

פינוי דירה יכול להיות תהליך מורכב ומתיש, במיוחד כשמדובר בדירה ישנה או מוזנחת הדורשת טיפול מקיף. לעתים, הצטברות של שנים רבות של חפצים, ריהוט ישן ופסולת יכולה להפוך את המשימה למאתגרת במיוחד.

קראו עוד »

אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו