אבא אספן כפייתי

אבא שלי אספן

אבא אספן כפייתי מהווה לילדים מקור לבושה. הילדים אינם משתפים את חבריהם לגן ולכיתה בעיסוקו של האב. לעיתים הילדים נולדים לסיטואציה שהאבא הוא אספן כפייתי אבל ישנם מקרים בהם האב הופך לכזה כשהילדים כבר בגילאים שהם יכולים להבין מהו העיסוק של האבא. ילדים לאבא לספן כפייתי מחריגים עצמם מחברת ילדים אחרים. הם אינם הולכים לחברים לביתם ואינם מזמינים אותם לבית שלהם מחמת הבושה. אין בביתם מקום לאירוח. כל החדרים כולל חדרי הילדים מלאים בחפצים שהאבא האספן הכפייתי הביא הביתה. ישנן משפחות שכל הילדים ישנים בחדר אחד בגלל שיתר החדרים מלאים בפריטים שהובאו מהרחוב.

מדוע זה קורה

לאספנות כפייתית יש סיבות שונות שחלקן ידועות כמו אצל ניצולי שואה או כאלה שחוו מלחמות אכזריות וסובלים מפוסט טראומה, יש בין האספנים הכפייתיים גם כאלה שסובלים ממחלות נפש טרם נישואיהם.

אבא אספן כפייתי – קווים לדמותו

אבא אספן כפייתי נעדר מהבית רוב שעות היום. הוא משוטט ברחובות בחיפוש אחר פריטים שייקח לעצמו ויאגור בבית. הוא אינו מפרנס את בני המשפחה והוא גם אינו דואג לעצמו.

מה קורה עם אבא שכזה

אבא אספן כפייתי יכול לפרק משפחות ולגרום לאשתו לקחת את הילדים ולצאת מהבית לדרך חדשה. האם היא זו שמפרנסת את המשפחה ודואגת לצרכי הילדים. אישה "חזקה" יכולה לתמרן בין הבעל לילדים מי שקצת יותר חלשה עלולה לאבד את האפשרות לתחזק את המשפחה והיא פשוט נוטשת עם הילדים את האבא האספן בביתו. רבים מהמקרים האבא האספן הכפייתי מנתק את הקשרים שלו עם הילדים הוא אינו מלווה אותם מהילדות לבגרות לחתונה והוא אפילו אינו מכיר את הנכדים שלו. אבל יש גם מקרים אחרים. ילדים שעזבו עם האם את הבית כשהיו קטנים מחפשים אחר האבא האספן הכפייתי כדי לחזור וליצור אתו קשרים, לעזור לו לנסות לשכנע אותו להפסיק את האספנות הכפייתית ולאפשר לו להכיר את בני/בנות הזוג שלהם והנכדים שלו.

מה עושים

שיתוף פעולה של אבא אספן כפייתי עם ילדיו ועם הרשויות יוביל אותו לטיפול נפשי מה שיחזיר אותו לחיים נורמטיביים. זה לא פשוט שנים רבות עסק האבא באספנות כפייתית ולא ניתן לרפא זאת במהירות אבל עם יש סבלנות ותמיכה מהסביבה הדבר אפשרי גם אפשרי. במקרה שאין שיתוף פעולה המשפחה אינה מסוגלת להתמודד בעצמה עם האבא קיימת אפשרות קבלת תמיכה ועזרה מחלקת הרווחה של הרשות המקומית. ברוב המקרים האב האספן הכפייתי מוכר לרשות אבל היא נכנסת לפעולה רק כשיש פנייה מפורשת או תלונה על מטרד כלשהו מצד שכנים המתגוררים ליד האספן הכפייתי.

כשמתקבלת החלטה לפינוי דירתו של האבא האספן הכפייתי חברת פינוי נכנסת לתמונה. היא זו שתעשה את העבודה בעזרת אנשי מקצוע וותיקים בתחום, עם הכלים החדישים ביותר שיש בשוק ועם הידע לגבי החוקים והתקנות להעברת הפריטים למזבלה. אנשיה מצוידים בלבוש מותאם כזה שישמור על בריאותם וימנע מהם פציעות ומחלות.
אל תתאמצו

לחצו לחיוג מהיר

התחל שיחה
צריכים עזרה?
שלום,
איך אוכל לעזור לך?
התקשרו עכשיו